Czwartek, 19 grudnia 2024

imieniny: Gabrieli, Dariusza, Urbana

RSS

Pionierzy z „dziewiątki”

05.01.2010 00:00 bea
Przedszkole nr 9 będzie realizowało unijny projekt.
Zajęcia przedszkolne w sobotę? Dlaczego nie. To jeden z pomysłów, jaki będzie realizowany w Przedszkolu nr 9 „Bajka” dzięki projektowi finansowanemu z unijnych pieniędzy.
 
A mowa o projekcie noszącym nazwę „Nasze przedszkole – nasza bajka”, który ma wyrównać szanse edukacyjne 170 dzieci w wieku 3 – 6 lat. Jak uda się osiągnąć ten cel?  Poprzez wielotorowe działanie. Między innymi zostanie wydłużony czas pracy jednej z grup. Obecnie dzieci z tego oddziału spędzają w przedszkolu pięć godzin, od września ich zajęcia wydłużą się o dodatkowe trzy godziny.  Ponadto powstanie grupa weekendowa dla 25 dzieci. – Chcemy dotrzeć do dzieci, które siedzą w domu, a ich rodzice nie pomyśleli do tej pory, żeby je przyprowadzić do przedszkola. I dopiero trafiają do nas w wieku, gdy obejmuje je już taki obowiązek. A mamy porównanie, widzimy jak rozwijają się dzieci, które wcześniej rozpoczynają edukację przedszkolną, a jak dopiero rozpoczynające ją  pięcio- czy sześciolatki  – stwierdza  Jolanta Krzysztoporska, dyrektor Przedszkola nr 9 o nazwie „Bajka”.
 
To zaowocuje w przyszłości
 
Projekt zakłada także  wprowadzenie dodatkowych zajęć i warsztatów dla przedszkolaków z zakresu informatyki, języków obcych i przedsiębiorczości. – Jeżeli chodzi o te ostatnie, to dzieci będą odwiedzały zakłady pracy zrzeszone w Cechu Rzemiosł Różnych. Chodzi o dostosowaną do możliwości przedszkolaków preorientację zawodową, żeby dzieci  poznawały różne zawody, spróbowały, dotknęły – tłumaczy Krzysztoporska. Wszystkie dodatkowe zajęcia będą finansowane z pieniędzy projektowych, tak więc nie obciążą kieszeni rodziców.  Placówka będzie również pracowała w oparciu o program „Klucz do uczenia się” L. Wygotskiego. – To marzenie chyba każdej dyrektorki przedszkola, ponieważ to bardzo drogi, ale niezwykle wszechstronny program nauczania. Obejmuje on 5 modułów, m. in. literacki, matematyczny, ruchowy, zawiera kompletne scenariusze zajęć,  mnóstwo pomocy dydaktycznych i my to wszystko będziemy mieć do dyspozycji – cieszy się Krzysztoporska.  Projekt „Nasze przedszkole – nasza bajka” pozwoli również stworzyć mobilną pracownię komputerową z 11 laptopami, rzutnikiem, skanerem, tablicą interaktywną. O nowe zestawy do gry wzbogaci się działający w „dziewiątce” Klub Szachowy „Smurfy”. Przewidziano także dodatkowe wsparcie pedagogiczne i psychologiczne dla dzieci o specjalnych potrzebach.
 
Powstanie internetowy portal rodzinny
 
Pomyślano także o rodzicach, którzy będą uczestniczyli w festynach, konferencjach oraz warsztatach przygotowujących do stymulowania rozwoju własnego dziecka. – Założyliśmy, że przynajmniej 20% biorących udział w tych warsztatach będą to ojcowie naszych przedszkolaków – wspomina dyrektor. Z myślą o rodzicach powstanie również internetowy portal rodzinny. Projekt rusza 1 września 2010 i będzie realizowany do 31 sierpnia 2012. – Nabór rozpoczniemy we wrześniu. Do grupy weekendowej  w pierwszej kolejności dostaną się mali mieszkańcy z naszego rejonu, potem z innych dzielnic. Pierwszeństwo będą miały dzieci  z rodzin zagrożonych wykluczeniem społecznym, jak i te, których rodzice pracują w weekendy – podkreśla Krzysztoporska. Budżet projektu wyniesie prawie 590 tysięcy złotych.
 
– W naszym przedszkolu zawsze mieliśmy ciekawe pomysły, ale często brakowało pieniędzy na ich realizację. Na szczęście mamy rodzica, który pracuje przy projektach unijnych i skontaktował nas z Markiem Szafrańcem z WOM. On pomógł nam napisać ten projekt, który jest spełnieniem marzeń, takim koncertem życzeń – opisuje dyrektor „dziewiątki”. I dorzuca z uśmiechem: –  Nie wierzyłam do końca, że uda się wygrać, bo żadne przedszkole w Rybniku jeszcze tego nie dokonało. Jesteśmy więc takimi pionierami. 
 
Beata Mońka
  • Numer: 1 (165)
  • Data wydania: 05.01.10