Poniedziałek, 6 maja 2024

imieniny: Judyty, Juranda, Benedykty

RSS

Jesteśmy panu docentowi wdzięczni

15.12.2009 00:00
Medal dla jednego z ojców założycieli rybnickiego kampusu.
W ubiegłym tygodniu docent Szczepan Wyra otrzymał medal pamiątkowy „Beneficii Grata Civitas Rybnik”. – Obowiązki w Politechnice Śląskiej w Rybniku starałem się wypełniać najlepiej, jak mogłem – mówił z wielkim wzruszeniem odznaczony.
 
Łaciński napis oznacza „Społeczność Rybnika wdzięczna za wyświadczone dobro”. Docent Szczepan Wyra zaś z pewnością należy do tych najbardziej na rzecz miasta zasłużonych. – Społeczność rozwija się, gdy są liderzy, a takim liderem w naszym Zespole Szkół Wyższych jest z pewnością docent Wyra – gratulował odznaczonemu prezydent Adam Fudali. – Gdy zaczynałem pracę w Politechnice Śląskiej w Rybniku, zastanawiałem się, jak też zostanę przez to środowisko przyjęty. Byłem wzruszony, że tak ciepło mnie powitano. Bałem się też nowych obowiązków. Starałem się je wypełnić najlepiej, jak mogłem – mówił ze skromnością i wielkim wzruszeniem Wyra. Laudację wygłosił zastępca prezydenta, Michał Śmigielski. – Byłem pańskim studentem. Zawsze niezwykle to sobie cenię. Dziękuję za doskonały poziom zajęć dydaktycznych, za atmosferę, jaka panowała na uczelni, oraz za tę niezwykłą wyrozumiałość wobec naszych studenckich wybryków – dziękował. Równie wiele uznania wyrażali i inni znajomi oraz przyjaciele, którzy pojawili się na uroczystości w urzędzie miasta. A byli to między innymi przedstawiciele Politechniki Śląskiej, Akademii Ekonomicznej i Uniwersytetu Śląskiego, a także Elektrowni Rybnik, Fundacji Ekoterm Silesia i Izby Przemysłowo-Handlowej Rybnickiego Okręgu Przemysłowego. Podczas uroczystości w urzędzie miasta docent Wyra otrzymał również złotą „Odznakę honorową za zasługi dla Województwa Śląskiego”.
 
Docent Szczepan Wyra jest jednym z ojców założycieli rybnickiego Zespołu Szkół Wyższych. Pracował w Politechnice Śląskiej od 1954 roku. Był między innymi dyrektorem Centrum Kształcenia Inżynierów (1994 – 2003) oraz pełnomocnikiem rektora ds. Zespołu Szkół Wyższych (2003 – 2009). To on właśnie przeobraził rybnicki ośrodek Politechniki Śląskiej w silną jednostkę pozawydziałową, czyli Centrum Kształcenia Inżynierów. Z jego inicjatywy powołano unikatowe w skali kraju specjalności: „budowlano-architektoniczna”, „inżynieria miejska” oraz „energetyka komunalna”. Wyra zyskał sobie również uznanie za współpracę, jaką podjął z władzami Rybnika i miast sąsiednich, by kierunki kształcenia, praktyki studenckie oraz prace dyplomowe i badawcze były jak najbardziej zgodne z potrzebami miasta i regionu.
 
Medal „Beneficii Grata Civitas Rybnik” ustanowiono w 1998 roku, Wyra jest 6. osobą nim odznaczoną. Wcześniej otrzymali go: Rosemarie Troscher (przewodnicząca stowarzyszenia niemiecko-polskiej wymiany w zakresie młodzieży i kultury), Hans Fischaber i Michael Bromberger (burmistrzowie Erasburga), ksiądz Alojzy Klon (były proboszcz bazyliki Świętego Antoniego) oraz Karol Miczajka (współzałożyciel filii Politechniki Śląskiej oraz Klubu Inteligencji Katolickiej). Medal wzorowany jest na pieczęci miejskiej i przedstawia rybę w otoczeniu orzecha wodnego, a w obwodzie zawiera napis w języku łacińskim „Społeczność Rybnika wdzięczna za wyświadczone dobro”.
 
Krystian Szytenhelm
  • Numer: 50 (162)
  • Data wydania: 15.12.09