Sobota, 5 października 2024

imieniny: Igora, Apolinarego, Placyda

RSS

Rudy magiczne, ekologiczne

03.11.2009 00:00
Zabytkowy Zespół Klasztorno-Pałacowy w Rudach ogrzewają m. in. sondy geotermalne, a ciepłą wodę zabezpieczają kolektory słoneczne. Przy starym opactwie powstała także mała oczyszczalnia ścieków oraz separator wody deszczowej.
Rudy to piękne i magiczne miejsce, które rybniczanie uwielbiają odwiedzać. Dzięki pomocy finansowej m. in. Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach stało się całkowicie przyjazne dla środowiska i ochrony klimatu.
 
Jak odbudowano perłę śląskiej architektury
 
– W tym przypadku umiejętnie i skutecznie udało się wykorzystać przeznaczone na te cele zagraniczne i krajowe środki pomocowe. Dzięki nim można było zachować stare mury wykorzystując równocześnie bardzo nowoczesne technologie – powiedziała  Gabriela Lenartowicz, prezes zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach, podczas niedawnego otwarcia Ośrodka Edukacyjno-Formacyjnego Diecezji Gliwickiej w Pocysterskim Zespole Klasztorno-Pałacowym w Rudach. Prezes Lenartowicz zaprezentowała projekcję multimedialną, która obrazowała wkład finansowy i zaangażowanie katowickiego Funduszu w odbudowę perły architektury województwa śląskiego w Rudach.
 
W starych murach nowe ciepło
 
Ten zniszczony po drugiej wojnie światowej, jeden z najcenniejszych zabytków województwa śląskiego, udało się uratować m. in. dzięki środkom unijnym, resortu kultury, EkoFunduszu i Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. WFOŚiGW w Katowicach udzielił pomocy w postaci pożyczki i dotacji w wysokości łącznie ok. 3 mln 200 tys. zł, co pozwoliło na sfinansowanie modernizacji gospodarki cieplnej. Najpilniejsze zadania objęły m.in. likwidację dotychczasowych źródeł ciepła, budowę preizolowanej sieci cieplnej rozprowadzającej ciepło do poszczególnych obiektów, zabudowę  pompy ciepła, węzłów cieplnych, wewnętrznej instalacji c.o. (ogrzewanie podłogowe, grzejnikowe oraz nagrzewnice powietrzne), kolektorów słonecznych, także termomodernizację przegród budowlanych oraz wymianę stolarki okiennej i drzwiowej.
 
Mistyczna ekologia
 
Dzięki modernizacji zmniejszeniu uległa emisja zanieczyszczeń pyłowo-gazowych do atmosfery – zwłaszcza pyłu o 23 Mg/a, dwutlenku siarki o 10 Mg/a i tlenków węgla o ok. 1 tys.700 Mg/a. Zmniejszyło się także roczne zapotrzebowanie na energię cieplną o 5.673 GJ, czyli o 58 proc.W wyremontowanych pomieszczeniach klasztorno-pałacowych organizowane są sympozja, wystawy i konferencje. Na wyjazdowym posiedzeniu obradowała tutaj m. in. sejmowa komisja środowiska.
 
(izis)
  • Numer: 44 (156)
  • Data wydania: 03.11.09