Sobota, 5 października 2024

imieniny: Igora, Apolinarego, Placyda

RSS

Polscy i czescy biznesmeni

03.11.2009 00:00
Uczniowie z Rybnika i Bohumina uczą się zakładać firmy
– Zależy nam na tym, żeby uczestnicy projektu poznali system podatkowy w obu krajach. Żeby potrafili się poruszać w gąszczu przepisów i nie bali się po ukończeniu szkoły zakładać firmy – mówi Renata Mandrysz, wicedyrektor ZSE–U i koordynatorka projektu.
 
Mowa o projekcie „System podatkowy a działalność gospodarcza w Czechach i w Polsce”, który realizuje Zespół Szkół Ekonomiczno-Usługowych w Rybniku wraz z ich partnerami z czeskiego Bohumina. Pierwsze projektowe spotkanie miało miejsce w kwietniu w Polsce, kolejne w Czechach. Oba były poświęcone systemom podatkowym. Wizyta Czechów w „ekonomiku” w październiku rozpoczęła część dotyczącą prowadzenia działalności gospodarczej. – Podczas seminarium oraz zajęć warsztatowych uczestnicy spotkania dowiadywali się jak założyć i prowadzić działalność gospodarczą w Polsce, ale także jakie może to rodzić trudności – tłumaczy koordynatorka. W marcu wszyscy spotkają się w Bohuminie, by z kolei porozmawiać o tym jak prowadzi się firmy w Czechach. Wtedy też zostanie podsumowany cały projekt. Uwieńczeniem wspólnej pracy będzie biuletyn na temat systemów podatkowych i działalności gospodarczej w obu krajach. Jednak projekt jest nie tylko szansą zdobycia specjalistycznej wiedzy. – Zależy nam na tym, żeby nasi uczniowie nie spędzili całego dnia zagrzebani w papierach. Dlatego wizytę zaczęli od wycieczki do Pszczyny, oczywiście poznali też Rybnik – opisuje Mandrysz. Polsko-czeska współpraca pozwala też przełamywać bariery językowe. Uczniowie opracowali słowniki, w których znalazły się terminy dotyczące podatków. Jednak najlepszą formą nauki języka i specjalistycznego słownictwa są spotkania. Pozostało już tylko jedno – w Bohuminie. – Kto wie, może w przyszłości uczestnicy projektu spotkają się na gruncie biznesowym, może będą współpracować jako przedsiębiorcy? Byłoby to najpiękniejsze podsumowanie naszego projektu – mówi koordynatorka. Projekt „System podatkowy a działalność gospodarcza w Czechach i w Polsce” jest realizowany w ramach Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Republika Czeska – Rzeczpospolita 2007–2013 współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu państwa „Przekraczamy granice”. Beata Mońka
Ruszyła kampania: „Fajne dzieci nie jedzą śmieci!”
 
Dla zdrowia dzieci
 
Wystarczył niecały tydzień, aby wszystkie wolne miejsca w programie „Fajne dzieci nie jedzą śmieci!” zostały zajęte. Ideą przedsięwzięcia jest pokazanie, że „śmieciowe” jedzenie ma negatywny wpływ na zdrowie i samopoczucie.
 
Pierwsza grupa dzieci zdobyła wiedzę na temat tego co warto jeść, by być zdrowym. Pozostałe czekają na wizytę ekspertów z „NZOZ Alfa – Med” w Żorach, którzy podczas praktycznych zajęć pokazują jakie produkty nie powinny znaleźć się w dziecięcym menu. Na szkolnych koszach na śmieci pojawiły się też stosowne naklejki. Lista szkół, które ze względu na ograniczoną liczbę miejsc, nie wezmą udziału w tej edycji programu, jest bardzo długa. – O tym, że problem niewłaściwego odżywiania się dzieci jest ważny, wiedzieliśmy zanim przystąpiliśmy do pisania projektu – mówi doktor Anna Komarnicka, przedstawicielka organizatora kampanii. Okazję do skorzystania z bezpłatnego programu mają jeszcze rodzice, których niepokoi waga ich dzieci. Do 15 listopada mogą się zgłaszać do NZOZ „Alfa – Med” w Żorach, tel.: (32) 43 555 90. Kampania „Fajne dzieci nie jedzą śmieci”, prowadzona na terenie dawnego ROW, jest finansowana przez Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego.
 
opr.bea
  • Numer: 44 (156)
  • Data wydania: 03.11.09