Sobota, 5 października 2024

imieniny: Igora, Apolinarego, Placyda

RSS

Brakuje doradców

20.10.2009 00:00
Młodzi ludzie planowali przyszłość podczas Rybnickich Dni Kariery.
– Czy ktoś nam doradzał jaką wybrać szkołę, gdy kończyłyśmy gimnazjum? Nie, same musiałyśmy sobie wybrać szkołę – przyznają uczennice Zespołu Szkół Ekonomiczno-Usługowych, uczestniczące w odbywającym się na rynku happeningu promującym Rybnickie Dni Kariery.
 
Pokaz mody ekologicznej,  prezentacja robotów i występ kabaretowy wypełniły program wspomnianego happeningu. Natomiast niemal przez cały tydzień w rybnickich szkołach oraz w świetlicy środowiskowej w Czerwionce – Leszczynach odbywały się prelekcje, warsztaty, spotkania i treningi, zaś całe przedsięwzięcie uwieńczył Dzień Otwarty dla Osób Niepełnosprawnych w Powiatowym Urzędzie Pracy w Rybniku. Wszystko po to, by uświadamiać młodym ludziom, ale nie tylko, jak ważne jest podejmowanie decyzji dotyczących wyboru zawodu i pracy. – Niestety, jak przekonaliśmy się podczas tych spotkań, wielu młodych ludzi nie otrzymuje wystarczającego wsparcia w kwestii wyboru szkoły, planowania kariery – zauważa Jacek Żyro, doradca zawodowy w Powiatowym Urzędzie Pracy i jeden z inicjatorów powstania Rybnickiej Platformy Poradnictwa Zawodowego. Jej osiągnięcia i cele prezentowano podczas konferencji inaugurującej Rybnickie Dni Kariery. Zebrani usłyszeli m.in. że doradztwo zawodowe wymaga coraz większej specjalizacji. – Mamy wypalonych pracą trzydziestolatków, którym jest potrzebny coaching, mamy doradztwo biznesowe, czy też multikulturowe, przygotowujące do pracy za granicą. Innego wsparcia doradców zawodowych potrzebują  bezrobotni, innego młodzi ludzie, a jeszcze innego osoby niepełnosprawne. A co z coraz większą grupą przechodzących na emerytury? – tłumaczył Żyro.
 
Sytuacja nie napawa optymizmem
 
Rybnicka Platforma Poradnictwa Zawodowego próbuje wypełniać te luki, zaczęła od podkreślania wielkiej potrzeby zatrudniania szkolnych doradców zawodowych. W wielu krajach europejskich przygotowanie zawodowe to przedmiot obowiązkowy.  – Niestety sytuacja nie napawa optymizmem. W Polsce przede wszystkim brakuje pieniędzy, a nawet gdy dyrektorzy mają środki to często wolą zatrudnić w szkole drugiego pedagoga. Wcale się temu nie dziwię, bo jest mnóstwo problemów wychowawczych. Ale pedagog lub wychowawca nie jest tą osobą, która powinna prowadzić także poradnictwo zawodowe, mają wystarczająco dużo innych zadań do zrealizowania  –  stwierdza Izabela  Muzyka, doradca zawodowy w  Rybnickim Centrum Edukacji Zawodowej – Centrum Kształcenia Ustawicznego oraz Praktycznego. W Rybniku jest czterech etatowych, szkolnych doradców zawodowych,  których praca polega na profesjonalnym wspieraniu młodych ludzi w podejmowaniu decyzji dotyczących ich przyszłości. Czy Rybnickie Dni Kariery, organizowane w ramach Ogólnopolskiego Tygodnia Kariery, sprawią, że przybędzie szkolnych doradców?
 
Beata Mońka  
  • Numer: 42 (154)
  • Data wydania: 20.10.09