Naucz mnie samodzielności
Zakończyły się właśnie wyjazdy usamodzielniające dla dzieci z niepełnosprawnością intelektualną. – Zapewniają tam dzieciom tyle atrakcji, że moja Ola nie miała nawet czasu, by za mną zatęsknić! – skarży się przekornie Joanna Tarnowska ze Stowarzyszenia „Razem”, które zorganizowało program „Naucz mnie samodzielności”.
Codzienne wyzwania
Stowarzyszenie „Razem” napisało program usamodzielniania dzieci niepełnosprawnych intelektualnie. Projekt „Naucz mnie samodzielności” uzyskał ponad 32 tysiące złotych dofinansowania z Funduszu Inicjatyw Obywatelskich. Z Istebnej, gdzie zorganizowano wyjazdy dla 32 osób, wróciła właśnie ostatnia grupa. Każdy turnus trwał 5 dni, podczas których dzieci uczyły się być samodzielnymi. Dla większości ludzi wszystkie codzienne czynności są tak naturalne, że aż niezauważalne. Ale dla wielu niepełnosprawnych stanowią one nie lada wyzwanie. – Sami muszą wykonać toaletę, pościelić łóżka. Odpowiednio do pogody dobierają sobie ubrania. Sporządzają posiłki, kalkulują wydatki na zakupy. Oczywiście: wszystko z pomocą opiekunów. By nauczyć dzieci takich codziennych czynności, potrzeba bardzo wiele czasu, a rodzice wolą go raczej poświęcać edukacji szkolnej – tłumaczy Joanna Tarnowska, członkini Stowarzyszenia „Razem”.
Poznają Istebną
Poznają Istebną
– Zapewniają tam tyle atrakcji, że moja Ola nie miała nawet czasu, by za mną zatęsknić! – skarży się przekornie Tarnowska i podkreśla, że im coś jest atrakcyjniejsze, tym łatwiej się to przyswaja. Bez wątpienia jednym z bardziej atrakcyjnych punktów dnia była terapia za pomocą sztuki. – Codziennie odbywają się zajęcia plastyczne ze specjalistą od arteterapii. Na podstawie wszystkich prac powstanie taki pamiętnik pobytu w górach, czyli mapa miejsc i obiektów, które warto zwiedzić – zapowiada członkini stowarzyszenia. Ale ważniejsi od mapy atrakcji Istebnej są przecież ludzie, którzy tam mieszkają. A celem programu jest również integracja jego uczestników z mieszkańcami tej górskiej miejscowości. – Organizowane są na przykład spotkania z osobami zajmującymi się folklorem czy ekologią regionu. Są też wycieczki po ścieżkach edukacyjnych, w których udział biorą uczniowie tamtejszej szkoły – tłumaczy mama Oli.
Patrz mamo!
Jak to na każdej wycieczce bywa, jednym z mocniejszych punktów programu jest... impreza pożegnalna. – Na zakończenie każdego turnusu dzieci zapraszane są na spotkanie do tradycyjnej karczmy góralskiej, gdzie degustują różne regionalne potrawy. Otrzymują też wtedy certyfikaty uczestnictwa. To dla nich wielkie przeżycie. Gdy wróciła moja Ola, zapomniała w autobusie dosłownie wszystkiego, ale gdy przybiegła się z nami przywitać, w ręku z dumą trzymała ten certyfikat! – śmieje się Tarnowska.
Projekt dofinansowany z Programu Operacyjnego Fundusz Inicjatyw Obywatelskich na kwotę 32,1 tysiąca złotych.
Program usamodzielniania dzieci i młodzieży niepełnosprawnej intelektualnie
Organizator: Stowarzyszenie na rzecz wspomagania osób niepełnosprawnych i ich otoczenia „Razem” z Rybnika
Liczba uczestników: 32 osoby (dzieci i młodzież do 18. roku życia)
Miejsce: Dom Fundacji Ojca PIO w Istebnej
Czas trwania: Od 15 sierpnia do 31 października
Program usamodzielniania dzieci i młodzieży niepełnosprawnej intelektualnie
Organizator: Stowarzyszenie na rzecz wspomagania osób niepełnosprawnych i ich otoczenia „Razem” z Rybnika
Liczba uczestników: 32 osoby (dzieci i młodzież do 18. roku życia)
Miejsce: Dom Fundacji Ojca PIO w Istebnej
Czas trwania: Od 15 sierpnia do 31 października
Krystian Szytenhelm
Najnowsze komentarze