Czwartek, 19 grudnia 2024

imieniny: Gabrieli, Dariusza, Urbana

RSS

Podróż po powiecie: Łuków Śląski

15.09.2009 00:00
– Choć to najmniejsze sołectwo w gminie Gaszowice, liczące około 750 mieszkańców, żyje się nam tu dostatnio, spokojnie i szczęśliwie – zapewnia sołtys Łukowa Śląskiego, Adam Grzelec.
Sołectwo Łuków Śląski jest jednym z pięciu sołectw, wchodzących w skład gminy Gaszowice. Wieś liczy sobie ponad 400-letnią historię. Pierwsze wzmianki, w których pojawia się nazwa miejscowości, wywodząca się  prawdopodobnie od nazwy folwarku,  pochodzą z XV i XVI wieku. Całe sołectwo wchodzi w skład otuliny Parku Krajobrazowego „Cysterskie Kompozycje Rud Wielkich”. – To miejsce, do którego ludzie uciekają z wielkich miast. Jest duże zainteresowanie działkami, ludzie chcą się tu budować i tu mieszkać, a ci, którzy już się tu przeprowadzili chwalą sobie ciszę i spokój – zapewnia sołtys.
 
Dobrze się wiedzie
 
Nie możemy narzekać. Na terenie gminy mamy znikome bezrobocie, około 2%, a sądzę, że w Łukowie jest jeszcze mniejsze – mówi pan Adam. Na terenie sołectwa działa aż 39 zakładów rzemieślniczo–przemysłowych, w których zatrudnienie znajduje spora część mieszkańców. Prężnie działa np. firma budowlana Grinsbud, która w lecie zatrudnia nawet 100 osób – dodaje. Wiele przedsięwzięć inspiruje też Rada Sołecka. – Bardzo aktywne i zaangażowane w życie kulturalno-społeczne są też panie z Koła Gospodyń Wiejskich, które przygotowują różne wystawy, spotkania w Łukowie. Mamy też OSP, która stacjonuje w Domu Sportu i klub piłkarski LZS Łuków Śląski – dodaje sołtys.
 
W trosce o ekologię
 
Mieszkańcy Łukowa Śląskiego są prawdziwymi ekologami. Jak zapewnia sołtys, 80% mieszkańców prowadzi selektywną zbiórkę odpadów. Ale także dzięki staraniom Rady Sołeckiej mieszkańcy mogą jeszcze efektywniej dbać o środowisko naturalne. – Mieszkańcy mogą uzyskać dopłaty do pieców ekologicznych w wysokości nawet do pięciu tysięcy złotych. Można się też starać o dopłatę do przydomowych oczyszczalni ścieków, bo, niestety, na terenie sołectwa nie istnieje sieć kanalizacji sanitarnej i chociaż w ten sposób chcemy wyjść naprzeciw potrzebom mieszkańców – mówi pan Grzelec. Coraz większym zainteresowaniem cieszy się także ogrzewanie wody przy pomocy solarów i dlatego rada gminy już przegłosowała projekt dopłat do słonecznych paneli dachowych. Od kilku lat można też uzyskać dopłatę do usuwania szkodliwego dla zdrowia azbestu.
 
Dla juniorów i seniorów
 
Chociaż, jak narzekał sołtys, niż demograficzny na terenie sołectwa jest coraz bardziej zauważalny, nie brakuje inicjatyw, skierowanych do najmłodszych mieszkańców Łukowa. W Domu Sportu przez osiem lat odbywały się półkolonie dla dzieci z Łukowa i pobliskiego sołectwa Gaszowic, Czernicy. Dwa lata temu ten świetny pomysł został nagrodzony i sołectwo zwyciężyło w ogólnopolskim konkursie „Przyjazne wakacje”. – W ubiegłym roku zorganizowaliśmy półkolonie dla dzieci niepełnosprawnych. Dzieci miały zapewnione wyżywienie, różne ciekawe wycieczki. Obecnie, zainspirowane przez nas półkolonie, odbywają się w szkole w Czernicy – opowiada sołtys. – Co roku organizujemy także noworoczne spotkania dla seniorów, na które zapraszamy wszystkich mieszkańców, którzy ukończyli 65 lat. Na terenie sołectwa jest około 120 takich osób. Seniorzy oglądają występy dzieci, to też okazja, żeby się spotkać, porozmawiać, a nawet potańczyć. Wiem, że ludziom zależy na tych spotkaniach i bardzo mnie to cieszy – dodaje pan Grzelec.
 
Na sportowo
 
Dumą sołtysa i mieszkańców Łukowa jest kompleks sportowy, na którego terenie znajduje się ośrodek sportowo-rekreacyjny, boiska do piłki nożnej, koszykówki i piłki plażowej, a także plac zabaw dla dzieci. To tutaj trenuje LKS Łuków. – W Łukowie nie mamy niestety szkoły ani przedszkola. To właśnie Dom Sportu pełni rolę naszego miejsca spotkań, to tutaj organizowane są różne imprezy. To budynek z lat osiemdziesiątych. W środku jest piękna, wyremontowana sala. Ostatnio wyremontowaliśmy sanitariaty. W planach mamy dalsze remonty, na ten cel staramy się pozyskać m. in. środki z funduszy gminnych – przyznaje z dumą sołtys.
 
(luk)
  • Numer: 37 (149)
  • Data wydania: 15.09.09