Sobota, 15 czerwca 2024

imieniny: Jolanty, Wita, Wioli

RSS

Przyjemny plener

28.07.2009 00:00
Młodzi twórcy uczestniczyli w plenerze pod okiem Grażyny Zarzeckiej-Czech.
– Przyjemnie – odpowiadają zgodnie uczestniczki pleneru, pytane o to jak im się pracuje w terenie. A miejscem twórczych działań nie jest jakiś malowniczy zakątek, gdzieś na odludziu. Wręcz przeciwnie. Grupka młodych ludzi tworzy w samym sercu Rybnika. Ich zadanie polega na uchwyceniu na papierze detali architektonicznych, jakie można dostrzec na fasadzie „Świerklańca”. Mowa o kamienicy,  która ma długą i malowniczą historię. Toteż młodych twórców zaczepia wielu przechodniów. Jedni bardziej interesują się tym, co powstaje na papierze, inni są raczej gotowi opowiedzieć młodym o historii rysowanej przez nich kamienicy. – Zazwyczaj plenery malaraskie kojarzą się z widoczkami, drzewkami, wodą. A ja postanowiłam podejść do tematu trochę inaczej – tłumaczy pomysłodawczyni akcji Grażyna Zarzecka-Czech.  Rybnicka malarka już kilkakrotnie organizowała plenery w swoim rodzinnym mieście. Bywało, że uczestniczyli w nich artyści  nie tylko z różnych krańców Polski, ale i z zagranicy. W te wakacje artystka postanowiła zainspirować swoich uczniów.  – Uczęszczam już od jakiegoś czasu na zajęcia do pani Grażyny, ale pierwszy raz mam okazję brać udział w plenerze – wyznaje Eliza Kulej, która przyjechała do Rybnika z Godowa. Towarzyszy jej starsza siostra – Paulina.  – Dla mnie to fajny sposób na wykorzystanie wolnego czasu jaki mam w wakacje –    opowiada.  – Dziewczyny są bardzo zdolne. Tam u siebie w Godowie występują w zepole ludowym, a na dodatek dobrze rysują – chwali swoje uczennice Zarzecka-Czech. Dlaczego zaprosiła je na plener w mieście?  – Wielu moich uczniów myśli o studiach na architekturze. Pomyślałam, że to będzie dla nich dobre ćwiczenie  – tłumaczy malarka i dodaje, że w planach mają również wizyty w Rudach, gdzie mają rysować wnętrze cysterskiego kosciółka oraz parowozownię kolejki wąskotorowej.  Poczynaniom koleżanek przygląda się Adam Krząkała, uczeń Grażyny Zarzeckiej-Czech, który chce się zajmować projektowaniem samochodów.   – Ja na plenerze? No, chyba że rysowałbym samochody – śmieje się, pytany o to, dlaczego nie chwyta za ołówek.  Efekty pracy tych, którzy czynnie uczestniczyli w plenerze będziemy mogli  zobaczyć w połowie września na wystawie w DK Chwałowice.
 
Beata Mońka
  • Numer: 30 (142)
  • Data wydania: 28.07.09