Sobota, 1 czerwca 2024

imieniny: Jakuba, Hortensji, Gracjany

RSS

O czym szumią Leszczyny?

28.07.2009 00:00
W Leszczynach powstanie przyrodniczo-historyczna ścieżka edukacyjna, współfinansowana przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.
Poznając lepiej przyrodę można ją lepiej chronić. Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach chętnie wspiera edukację ekologiczną tworząc w powiecie rybnickim sieć tras dydaktycznych i turystycznych.
 
Właśnie dzięki tej pomocy już niebawem w gminie Czerwionka – Leszczyny powstanie druga po „Dróżce Kopruszka” ścieżka edukacyjna. Tym razem na wniosek Starostwa Powiatowego w Rybniku zarząd Funduszu udzielił dotacji do kwoty 11 620 zł na utworzenie przyrodniczo-historycznej ścieżki edukacyjnej w Leszczynach. Dwukilometrowa trasa będzie nosić nazwę „Wśród leszczyn i śladów Bartelta”.
 
Otworzą we wrześniu
 
– Otwarcie nowej ścieżki planujemy we wrześniu, przeznaczona jest ona przede wszystkim dla uczniów szkół gimnazjalnych – powiedział nam Krzysztof Kluczniok, wicestarosta rybnicki i pomysłodawca ścieżki. Wraz z rodziną mieszka właśnie w Leszczynach. Spacerując po okolicy miał nieraz okazję obserwować i podziwiać ciekawe okazy przyrodnicze. Zainspirował innych do utworzenia tutaj ścieżki. Zadania podjęło się dwoje nauczycieli – Beata Zich z Zespołu Szkół Specjalnych oraz Tomasz Zając z Zespołu Szkół w Czerwionce – Leszczynach, którzy włożyli sporo pracy w przygotowanie projektu.
 
Słynie w całej okolicy
 
Trasa nowej ścieżki w Leszczynach rozpoczyna się w pobliżu klasycystycznego dworu, zwanego zameczkiem, przez pozostałości parku przydwornego i prowadzi do potężnego dębu szypułkowego, rosnącego w pobliżu stawu obok ratusza. Drzewo o imponujących rozmiarach, sięgających w obwodzie około 450 cm, a przy powierzchni ziemi nawet do 700 cm i wysokości ponad 26 metrów, od 1968 roku jest jednym z najsłynniejszych w okolicy pomników przyrody. Wędrując ścieżką będzie można obserwować unikatowe gatunki ptaków wodnych, żyjących nad stawem oraz skupiska ciekawych owadów wodnych. W pobliżu rosną też najstarsze w powiecie rybnickim i jedne z najdłużej żyjących w województwie śląskim klony, lipy, wiązy i dęby.
 
Ślad dobrego gospodarza
 
Ścieżka ukazuje nie tylko najciekawsze obiekty przyrodnicze, pomniki przyrody, florę i faunę okolicy ale także przybliża ważny i ciekawy fragment historii Leszczyn, związanej z ostatnim właścicielem majątku Konradem Barteltem. Jego willa wzniesiona w XIX wieku wzorowana na włoskich willach renesansowych już na początku XX wieku zaliczana była do najpiękniejszych budowli rezydenckich na Śląsku, a jej zmarły w 1906 roku właściciel zasłynął jako dobry gospodarz, inwestujący spore sumy w majątek, budowę szkoły i kościoła znacznie przyczyniając się do rozwoju miejscowości.
 
Swoje poznajcie
 
Na nowej trasie stanie dziesięć tablic informujących o ciekawych obiektach i zjawiskach przyrodniczych oraz pokazujących historię najbliższej okolicy. Otwarciu ścieżki towarzyszyć będą dwie ważne publikacje. Pierwsza to zeszyt ćwiczeń dla gimnazjalistów, a druga folder, w którym znajdą się poszerzone informacje przyrodnicze i historyczne, dotyczące ścieżki „Wśród leszczyn i śladów Bartelta”. Folder ma być dostępny m.in. w miejscowych bibliotekach.
 
Powstaje ekologiczna sieć
Ścieżki przyrodnicze to jedna z podstawowych aktywnych form edukacji środowiskowej. WFOŚiGW w Katowicach każdego roku dofinansowuje powstanie i wyposażenie w pomoce dydaktyczne kilkunastu takich tras w regionie. Przebiegają one przez obszary, które wyróżniają się szczególnymi wartościami przyrodniczymi. Po otwarciu w Przegędzy,  na terenie leśnictwa Szczotka, 1,5-kilometrowej ścieżki edukacyjno-przyrodniczej „Dróżka Kopruszka”, trasa w Leszczynach to kolejny etap budowanej w powiecie rybnickim sieci  dydaktycznych i turystycznych tras ekologicznych na wzór ścieżek rowerowych.
 
(izis)
  • Numer: 30 (142)
  • Data wydania: 28.07.09