Sobota, 5 października 2024

imieniny: Igora, Apolinarego, Placyda

RSS

Bezpiecznie na saksach

07.07.2009 00:00
Gdy wyjeżdżasz za granicę do pracy, warto znać swoje prawa.
30 czerwca odbyła się konferencja „Poznaj swoje prawa”. Przeznaczona była dla osób, które pracują, pracowały, lub chciałyby pracować za granicą. – Wyjeżdżamy za granicę, ale bardzo często się zdarza, że nie znamy swoich praw. Ta konferencja ma na celu pomóc w ich poznaniu – wyjaśnia Beata Kopczyńska, rzeczniczka ZUS. Uczestnicy spotkania mogli się dowiedzieć o problemach w poszukiwaniu pracy, z jakich agencji nie korzystać, aby nie zostać oszukanym, a także jak zaliczyć zagraniczny staż. Konferencja cieszyła się dużym zainteresowaniem. – Przyszłam tutaj, aby dowiedzieć się o przepisach dotyczących pracy w Unii Europejskiej. Nie wiem nic o obowiązujących tam prawach. Myślę jednak, że moja wiedza dziś znacznie się poszerzy – mówi Jolanta Herman, która nie pracowała jeszcze za granicą.
 
Nie trzeba rezygnować z nauki
 
W spotkaniu brali udział przedstawiciele różnych instytucji, m. in. Powiatowego Centrum Kształcenia Ustawicznego, które zajmuje się innowacyjnym kształceniem dorosłych przez internet. - Chcemy pokazać, że nie musimy rezygnować z nauki podczas pracy za granicą -  tłumaczy Marcin Kopczyński, nauczyciel PCKU. Słuchacze konferencji jednogłośnie przyznają, że takie spotkania to bardzo dobra rzecz. Zdobyta wiedza pomoże im znaleźć „bezpieczną” pracę za granicą, a co najważniejsze, nie dadzą się zwieść pozornie atrakcyjnym ofertom niesprawdzonych agencji.
 
Anna Goch
  • Numer: 27 (139)
  • Data wydania: 07.07.09