Sobota, 5 października 2024

imieniny: Igora, Apolinarego, Placyda

RSS

Profilaktyka i integracja

09.06.2009 00:00
Gimnazjum nr 10 było organizatorem dwóch imprez o bardzo różnym charakterze.
Szkoły z Żor, Rybnika, Czechowic – Dziedzic, Lublińca, Raciborza i Czerwonki – Leszczyn uczestniczyły w Międzypowiatowym Przeglądzie Spektakli Profilaktycznych.
 
Pomysłodawcą imprezy jest Katarzyna Kunat, pedagog Gimnazjum nr 10 im. Jana Pawła II z Ligoty – Ligockiej Kuźni. Podczas przeglądu, który odbył się w Domu Kultury Chwałowice, uczniowie zaprezentowali przedstawienia poruszające tematy związane z uzależnieniami, przemocą w rodzinie, odrzuceniem i problemami w szkole. – Bardzo nas cieszy, że młodzież tak chętnie bierze udział w tym przeglądzie. To ważne, że gimnazjaliści zwracają uwagę na problemy i zagrożenia, które są wokół nich. To pomaga uchronić się przed pewnymi błędami… Dodatkowo praca przy przygotowaniu spektaklu i sam występ są dla uczniów świetną przygodą i pozwalają odkryć wiele talentów – mówi Małgorzata Konkol, organizator przeglądu i polonistka w Gimnazjum nr 10. Jury główną nagrodą uhonorowało uczniów z Gimnazjum nr 3 z Lublińca za spektakl pt. „Lustro” – doceniono ciekawy scenariusz, dobrą grę aktorską i jasne przesłanie.
 
Kilka dni później społeczność szkolna „trójki” bawiła się na festynie rodzinnym, zorganizowanym wspólnie przez gimnazjum oraz Radę Dzielnicy Ligota – Ligocka Kuźnia. Jedną z największych atrakcji były występy uczniów i absolwentów. Ogromne brawa zebrali finaliści szkolnej edycji konkursu „Mam talent” – Mateusz Manderla i Sebastian Slisz, tańczący break dance oraz zespół The Crossroads, którego liderem jest Dawid Stafarczyk. Publiczność nie pozwoliła także zbyt szybko opuścić sceny kabaretowi NOC. Uczniowie zadbali także o najmłodszych i szkolne kółko teatralne przygotowało dla nich bajkę. Wszystkich atrakcji nie sposób wyliczyć: mecze piłki nożnej między uczniami, nauczycielami i absolwentami, Międzygimnazjalny Turniej Plażowej Piłki Siatkowej, rozgrywany pod patronatem Prezydenta Miasta Rybnika, kącik medyczny, loteria fantowa. – Festyn rodzinny to świetny sposób na zintegrowanie naszej szkolnej społeczności. Uczniowie bardzo chętnie i efektywnie włączyli się w jego organizację, dlatego cały dochód z imprezy postanowiliśmy przeznaczyć na ich potrzeby. Po konsultacjach z samorządem uczniowskim zadecydujemy, jak wydać zebrane pieniądze – mówi Arkadiusz Szwejczewski, dyrektor G 10 . Festyn połączony był także z Dniem Otwartym, można więc było zapoznać się z ofertą edukacyjną szkoły i uczestniczyć w ciekawych zajęciach.
oprac.
 
(bea)
  • Numer: 23 (135)
  • Data wydania: 09.06.09