Czwartek, 7 listopada 2024

imieniny: Antoniego, Ernesta, Achillesa

RSS

Święto miasta

09.06.2009 00:00
Już w najbliższy czwartek, 11 czerwca, rozpoczną się Dni Rybnika. Czterodniowe święto miasta zainauguruje Wielka Gala Operetkowa z udziałem Bogusława Kaczyńskiego. Podczas Dni Rybnika wystąpią także: Bajm, Tri State Corner oraz grupa akrobacji lotniczej „Żelazny”. Także najmłodsi nie będą narzekać na nudę. Wśród wielu atrakcji przygotowano m.in. jeżdżącą scenę teatru lalek.
Rybnicka gawiedzi! Miłościwie nam panujący książę Fudali sprasza was na obchody święta naszego grodu. Od samego piątkowego poranka można będzie dawać na rynku upust swoim zachciankom, chodząc po budach z wszelakim kramem, co przyjęto nazywać jarmarkiem śląskim. Gdy goszczący u nas z wizytą książęta poczuję głód i pragnienie (co wróżbita przewiduje na godzinę 17.00), będziecie mogli stać u stołu i podziwiać pańską ucztę w jej pełnej krasie. Zabawiać ich będzie błazen, jedyny, który ostał się jeszcze w tych ciężkich dla drwiny czasach. Odbędzie się również turniej najznamienitszych rycerzy grodu. Odwiedzą nas także wojowie z Północy, zwani Wikingami. By zaspokojone zostały nie tylko potrzeby waszego ciała, zaraz potem odprowadzeni zostaniecie do naszej świątyni na górce, tuż obok starego cmentarza. A jako że książę zna wasz niski stosunek do nauki światłych języków, kazał wam rozdać arkusze z łacińskimi regułkami, których użyć musicie podczas mszy.
 
Bawcie się więc i wielbcie naszego księcia, że nam takie sprawił święto. A jeśli łaska, wrzućcie coś i TRubadurowi do sakiewki za te zacne obwieszczenie.
 
stu aktorów i książęta
 
W najbliższy czwartek rozpoczynają się obchody święta naszego miasta. Inauguracja odbędzie się o 18.00 na Kampusie, gdzie zaplanowano Wielką Galę Operetkową z udziałem Bogusława Kaczyńskiego. Dzień później natomiast rybniczanie przeniosą się w XIII wiek. – Jednym z ważniejszych, a na pewno bardziej barwnych elementów Dni Rybnika jest część historyczna. O 10.00 rusza na rynku jarmark śląski, a na nim prezentować się będą koła gospodyń wiejskich, artyści, domy kultury, sklepy z łakociami czy zabawkami. Natomiast o 17.00 odbędzie się wjazd dwóch książęcych orszaków, jeden od strony poczty, drugi od kościoła. W szczytowym momencie przed widzami wystąpi i 100 aktorów – zapowiada Bogdan Kloch, dyrektor muzeum. Orszaki należą do Przemysła, księcia raciborskiego, oraz Mieszka, jego starszego brata i księcia cieszyńskiego, którzy spotkali się w Rybniku w 1287 roku. – To kanwa naszego przedsięwzięcia, ale historyczna rekonstrukcja jest bardzo dowolną próbą inscenizacji tego, co mogło się tutaj wydarzyć – zaznacza dyrektor muzeum.
 
Wina brak, ale błazen jest
 
To, co zaprezentują aktorzy, najprawdopodobniej nie będzie zbytnio odbiegało od wydarzeń z przeszłości. Zaplanowano przecież wielką ucztę z mięsiwem, chlebem... tylko wina i miodu zabraknie. Zabawie towarzyszyć za to będzie turniej rycerski, występ zespołu muzyki dawnej Scandicus, a nawet wygłupy błazna. – Po 19.00 ruszy kawalkada ulicą Sobieskiego, przez parking na Brudnioka aż do kościółka akademickiego. Tam ksiądz doktor Rafał Śpiewak odprawi mszę w języku łacińskim. Rozdamy dla wiernych teksty, by znali odpowiednie łacińskie regułki. To duchowe przeżycie zostanie podbudowane występem scholi gregoriańskiej z Chorzowa – zapowiada Kloch.
 
Dukatów szał
 
Wcześniej jednak, w samo południe rybnicki książę... to znaczy prezydent, zaprezentuje specjalnie wybite na tę okazję dukaty. – Wszystkie monety są już zdeponowane w skarbcu. Przesyłka ważyła ćwierć tony. Mieliśmy problem to udźwignąć. No i potem jeszcze przeliczanie, które trwało 4 dni. Ale zgadza się co do sztuki – zapewnia z uśmiechem Kloch. Było co liczyć, bo Mennica Polska wybiła dla nas 20 tysięcy Rybników. Organizatorzy obawiają się jednak, że tych i tak zabraknie. – Mamy już zamówień na 15 tysięcy sztuk. Codziennie ktoś dzwoni. Dzisiaj na przykład poszło 200. Monety będą wydawane w formie reszty w 9 punktach na terenie miasta, natomiast w muzeum będzie je można kupić. Z dotychczasowego zainteresowania mogę przypuszczać, że gdzieś w połowie lipca nasze dukaty będą już tylko rarytasem. A ich wartość cały czas rośnie. Jeszcze nie są w obiegu, a już teraz niektóre sklepy numizmatyczne w Polsce oferują je po 7, 8 złotych – cieszy się z sukcesu Rybników dyrektor.
 
Gdzie można dostać Rybniki?
Punkty są oznaczone specjalnymi naklejkami i plakatami. Dostępne w nich będą również ulotki informacyjne na temat miasta.
Muzeum w Rybniku (w godzinach pracy placówki)
Kwiaciarnia Dziwoki-Ryszka ul. Raciborska 2, ul. Kopernika 1
EMPIK FOCUS PARK ul. Chrobrego 1
EMPIK RYBNIK PLAZA ul. Raciborska 16
Kantor Sztuki Złotniczej i Zegarmistrzowskiej Lecha Gęborskiego ul. 3 Maja 4/i
Księgarnia „ORBITA” ul. Rynek 12
KA studio Wideorejestracja – Fotografia Rybnik,
ul. Piłsudskiego 4
Sklep „ SZKOLAK” ul Kościelna 5
Sklep Filatelistyczno-Numizmatyczny oraz 1001 Drobiazgów w Rybniku ul. Raciborska 1
Sklep C&A Rybnik – FOCUS PARK ul. Chrobrego 1
 
Wybrane punkty programu
 
Czwartek
18.00 – Gala operetkowa (Kampus)
 
Piątek
12.00 – Prezentacja dukata lokalnego (rynek)
17.00 – Uczta książęca (rynek)
20.30 – Bitwa kabaretowa z udziałem Kabaretu Młodych Panów, Kabaretu Skeczów Męczących oraz Tomasza Jachimka (Kampus)
 
Sobota
14.00 – Turniej Dzielnic (rynek)
19.00 – Bajkowóz - jedyna na świecie jeżdżąca scena teatru lalek (rynek)
21.00 – Koncert zespołu Kashmir i Bajm (kampus)
 
Niedziela
15.55 – skoki spadochronowe, pokaz grupy akrobacyjnej „Żelazny” i Aeroklubu ROW (Gotartowice)
18.00 – koncert zespołów Popiół, Underground i Tri State Corner (Gotartowice)
 
Beata Mońka
  • Numer: 23 (135)
  • Data wydania: 09.06.09