Poetyckie nuty
Rozstrzygnięto Konkurs Piosenki Poetyckiej „Sowa".
- Dziękuję wam, wszystkim uczestnikom za to, że paracie się śpiewaniem i zazieracie do poezji - mówił bard i kabareciarz Tadeusz Kolorz, juror konkursu.
- To było bardzo interesujące przeżycie. Tym bardziej, że nie znam polskiego, ale gdy muzyka płynie z serca, nie trzeba znać słów - wyjawił drugi z jurorów Eric Young, nauczyciel ze szkoły językowej. Obaj zdradzili, że jury było jednomyślne w wyborze laureatów dwóch pierwszych miejsc. Potem zaczęły sie schody. W eliminacjach wzięło udział 30 wykonawców. - Nie wszyscy zrozumieli znaczenie słowa „poetycka" w nazwie konkursu, stąd w repertuarze znalazły się takie utwory jak: „Szklana pogoda" - komentował Kolorz. Do koncertu finałowego jury zaprosiło dwunastkę najciekawszych wykonawców. Wśród nich byli zwycięzcy konkursu.
Na razie do szuflady
Na razie do szuflady
Drugą edycję Konkursu Piosenki Poetyckiej „Sowa" jednogłośnie wygrała Justyna Okrent, siedemnastolatka z Owsiszcz. Od dwóch lat jest związana z rybnicką grupą „Za Kątkiem", która towarzyszyła jej podczas konkursu. Śpiewać „na poważnie" zaczęła pięć lat temu. - Wszystko zaczęło się od warsztatów, które w Raciborzu poprowadziła Elżbieta Zapendowska. Potem były festiwale, konkursy - wspomina. Może pochwalić się m.in. pierwszym miejscem na „Piosenkobraniu" w Opolu w ubiegłym roku. Wzięła także udział w warsztatach w Rybnickim Centrum Kultury. Ich uczestnicy przygotowali musical. Dzięki temu trafiła do Gliwickiego Teatru Muzycznego, gdzie zagrała w spektaklu „Serca dwa". Poza tym chodzi do pierwszej klasy w I LO w Raciborzu, uczy się gry na pianinie i keyboardzie, pisze też piosenki. Na razie do szuflady. - Mam nadzieję, że wkrótce ukaże się mój debiutancki album, nad którym pracujemy. To nie będą jeszcze moje piosenki, ale nie zdradzę więcej szczegółów - mówi. Dodaje, że lubi nie tylko piosenkę aktorską, poetycką, ale bluesa, jazz i pop.
Wystąpi na koncercie
We wrześniu zwyciężczyni „Sowy" wystąpi na specjalnym koncercie w Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej, która była organizatorem konkursu. W nagrodę szkoła językowa Britannia ufundowała jej roczny kurs angielskiego. Laureatkę czeka także profesjonalna sesja zdjęciowa w studio Anny Foltynowicz-Koterskiej. Drugie miejsce zdobył duet „Chwila Nieuwagi", czyli Martyna Kuczera i Andrzej Czech, zaś dwie trzecie nagrody otrzymały żorzanki: Sandra Szymczyk i Kamila Ciupek. Ponadto wróżniono sześciu wokalistów. Finałowy koncert uświetnił występ Jakuba Blokesza, zdobywcy Grand Prix tegorocznej edycji Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Arystycznej.
Beata Mońka
Najnowsze komentarze