Sobota, 5 października 2024

imieniny: Igora, Apolinarego, Placyda

RSS

Papież w oczach dzieci

26.05.2009 00:00
Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 3 zorganizował konkurs poświęcony Janowi Pawłowi II.
- Spodobał mi się temat konkursu i napisałam wiersz o Janie Pawle II. To wiersz o jego życiu - wyjaśnia Agata Raszczyk, uczennica klasy IV w Szkole Podstawowej im. Jana III Sobieskiego w Jejkowicach.
 
„(…) Tak wiele nam przekazałeś/ I z nami rozmawiać umiałeś./Wiedziałeś, jak w prosty sposób/ Trafić do serc wielu młodych osób/ - napisała czwartoklasistka z Jejkowic, która znalazła się w gronie finalistów II Korespondencyjnego Konkursu „Jan Paweł II w oczach dzieci - papież przyjacielem młodych". Doceniono również pracę jej szkolnego kolegi - Artura Stronka, który przygotował prezentację mulitimedialną. - Poszukałem zdjęć papieża i domontowałem do nich napisy, swoje komentarze  - opowiada. Do rywalizacji w trzech kategoriach: plastycznej, multimedialnej i literackiej zgłosiło się ponad 150 uczniów z całego kraju. - Zaczynaliśmy od skali lokalnej, organizując konkurs dla rybnickich zespołów szkolno-przedszkolnych, które rozwiązywały testy związane z biografią Jana Pawła II. Dwa lata temu zmieniliśmy formułę konkursu - mówi Mirosława Grajner, dyrektor Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 3 im. Jana Pawła II  w Rybniku - Ochojcu. - Dzięki temu, że postanowiliśmy organizować konkurs korespondencyjny, może w nim uczestniczyć więcej dzieci z całego regionu, a nawet spoza Śląska - dodaje Anna Porwoł, nauczyciel matematyki i informatyki, współorganizatorka konkursu. Razem z nią przedsięwzięcie to przygotowują: Agata Sączek, nauczyciel przyrody i pedagog oraz Jolanta Stępniak, polonistka. Na tegoroczną edycję nadesłano 150 prac. Aktywnie włączyły się szkoły  noszące imię Jana Pawła II, ale nie tylko te. - Myślę, że nasz konkurs ma swój urok. Pozwala autorom prac pokazać jak oni widzą postać papieża - zauważa Porwoł. - To był trochę mój pomysł, a trochę pani z plastyki. Razem wymyśliliśmy, żeby ludzi ułożyć na kształt kościoła, a zamiast krzyża umieścić postać papieża. A te napisy, to są słowa Jana Pawła II. Mama pomogła mi je wybrać - opowiada o swoim rysunku Daniel Łuckiewicz, czwartoklasista  z Zespołu Szkół im. św. Kazimierza w Mszanie. - Czasem trzeba trochę dzieci  naprowadzić i wesprzeć - komentuje z uśmiechem jego mama Joanna. Jej syn zdobył wyróżnienie w kategorii plastycznej. Finał konkursu odbył się w 89 rocznicę urodzin Jana Pawła II.
 
Beata Mońka
  • Numer: 21 (133)
  • Data wydania: 26.05.09