Wtorek, 18 czerwca 2024

imieniny: Elżbiety, Marka, Amandy

RSS

Każdy wiek ma swój urok

19.05.2009 00:00
W DK Niedobczyce rozstrzygnięto konkurs fotograficzny „Starość też radość".
- U nas się utarło, że emeryt musi być zgorzkniały, siedzieć w oknie i podglądać życie innych. Przecież świat jest taki ciekawy, a każdy wiek ma swoje uroki. Cała sztuka polega na tym, żeby umieć cieszyć się ze swoich latek - mówi Tomasz Zdulski z Rud, zwycięzca konkursu fotograficznego „Starość też radość".
 
- Zdobywca pierwszego miejsca nadesłał cykl czarno-białych zdjęć zatytułowany „Miłość". - Na tych fotografiach są pokazani moi znajomi. To zaledwie fragment znacznie większego projektu. Temat konkursu zbiegł się z pomysłem, który chodził mi po głowie rok temu, gdy robiłem te zdjęcia. Postanowiłem, więc przysłać trzy z nich - opowiada Zdulski. Fotografowanie jest dla niego pasją, do której powrócił po latach. - To przyjemny sposób spędzania czasu, fajna zabawa. Kiedyś robiłem zdjęcia aparatem analogowym, teraz jest cyfra. Pozostał mi sentyment do fotografii analogowej, ale tak naprawdę to istnieje tylko jeden podział: zdjęcia są po prostu dobre albo złe - podsumowuje. I przyznaje, że jest to pierwszy konkurs, w którym wziął udział. - Jestem człowiekiem leniwym i wysyłanie zdjęć przekracza moje możliwość, ale od niedawna mieszkam po sąsiedzku w Rudach, więc zmobilizowałem się - wyznaje Zdulski. - Z roku na rok na nasz konkurs napływa coraz więcej zdjęć, na dodatek wrasta poziom prac. Pierwsza edycja konkursu miała zasięg lokalny, teraz przekroczyła już granice - cieszył się Klaudiusz Mitko z grupy fotograficznej „Forum Obiektywne", która była współorganizatorem konkursu wraz z DK Niedobczyce. Na tegoroczną edycję napłynęło 88 fotografii 35 autorów m.in. z Warszawy, Łodzi, Kielc, Lublina, a nawet Ukrainy. Jury przyznało trzy wyróżnienia za inne spojrzenie na temat: Magdalenie Wdowicz-Wierzbowskiej z Warszawy, Annie Borowskiej z Lublina oraz Marcinowi Głuszce z Dąbrowy Tarnowskiej. Trzecie miejsce zdobył Waldemar Grzelak z Jeleniej Góry za cykl: „Bieg po zdrowie", a drugie - Grzegorz Ziemiański z Krakowa za fotografie zatytułowane: „Kinooperator". Pierwsza edycja konkursu nosiła tytuł: „Najpiękniejsze zdjęcia Niedobczyc". Drugiej towarzyszyły dwa tematy: „Zbieracze" i „Kobieta pracująca".
 
Beata Mońka
  • Numer: 20 (132)
  • Data wydania: 19.05.09