Niedziela, 2 czerwca 2024

imieniny: Erazma, Marianny, Marzanny

RSS

Wiedza płynie „Kaskadą"

19.05.2009 00:00
Wśród laureatów tegorocznej nagrody Zielonego Czeku jest rybniczanin - dr Marek Kaczmarzyk.
Co roku Wojewódzki Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach przyznaje pasjonatom ekologii prestiżowe, Zielone Czeki. W tym roku, w gronie nagrodzonych jest rybniczanin - Marek Kaczmarzyk, nauczyciel biologii w IV Liceum Ogólnokształcącym w Chwałowicach, szef Pracowni Dydaktyki Biologii Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.
 
Młodzi są wspaniali
 
- Ekologia to jest coś, bez czego nie przeżyjemy - mówi rybnicki biolog. Nie lubi jednak pustych haseł i górnolotnych słów, za to wielką siłę dostrzega w młodych ludziach i właśnie w edukacji. - Absolutnym nieporozumieniem jest twierdzenie, że mamy teraz młodzież aspołeczną, bierną, niezainteresowaną ochroną środowiska. Wręcz przeciwnie, młodzi ludzie są dzisiaj bardzo otwarci, szybcy w zdobywaniu informacji i korzystaniu z niej - dodaje Marek Kaczmarzyk. Imponował mu ojciec, który był nauczycielem, dlatego po studiach nie zastanawiał się długo nad pracą. Poszedł uczyć do nowo utworzonego wówczas IV LO, dzisiaj należy do grona współtwórców tej szkoły. Kiedy zrobił doktorat, otrzymał propozycję prowadzenia Pracowni Dydaktyki Biologii. Dzisiaj przygotowuje do zawodu przyszłych nauczycieli - biologów, nie zrezygnował też z pracy w liceum.
 
Oczko w głowie

Od jedenastu lat wraz z Małgorzatą Wróbel prowadzą w Rybniku Warsztaty Świadomości Ekologicznej. Przedsięwzięcie wspiera Elektrownia Rybnik. - To jest moje „dziecko" - mówi o warsztatach Marek Kaczmarzyk. Zaś jego oczkiem w głowie jest dzisiaj „Kaskada", czyli „Projekt młodzieżowego monitoringu stanu środowiska naturalnego miasta Rybnik". Program ruszył z chwilą, kiedy w mieście zaczęła się budowa kanalizacji. Obserwując różne cieki, prowadząc badania fizykochemiczne wody, młodzi ludzie mieli na własne oczy się przekonać, jakie pożytki dla środowiska niesie sieć kanalizacyjna. Licealiści tworzyli scenariusze lekcji, a następnie przekazywali swoją wiedzę w gimnazjach. Stąd właśnie nazwa projektu „Kaskada".
 
Pomocni ludzie
 
Dzisiaj w projekcie biorą udział nie tylko licea, ale także gimnazja. - Dzieci dobrze się bawią, a rodzice patrzą przychylnym okiem, ponieważ zajęcia w terenie są dobrze zorganizowane, nie musimy się martwić o sprzęt, czy dowóz. Bardzo nam pomaga miasto, które od początku wspiera „Kaskadę" - mówi Marek Kaczmarzyk. Wśród wielu przychylnych i pomocnych ludzi wymienia m.in. Irenę Kułach i Jarosława Kuźnika z Wydziału Ekologii, a także Janinę Kuczerę emerytowaną zastępczynię nadleśniczego. Spotkania i warsztaty odbywają się w sali, którą udostępnia równie przychylne i gościnne Nadleśnictwo Rybnik. Warto dodać, że w Warsztatach Świadomości Ekologicznej wzięło udział do tej pory ponad tysiąc młodych ludzi! W „Kaskadzie" uczestniczy szesnaście rybnickich szkół.
 
Kaskada cennych informacji
Dr Marek Kaczmarzyk z Rybnika otrzymał Zielony Czek w kategorii edukacji ekologicznej, za prowadzenie różnych form edukacji ekologicznej dla młodzieży w tym warsztaty świadomości ekologicznej, za autorstwo i realizację programu edukacyjnego „Kaskada". Laureat jest pracownikiem Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Śląskiego, jest pomysłodawcą Warsztatów Świadomości Ekologicznej, prowadzi Młodzieżowy Program Monitoringu Środowiska Naturalnego Kaskada, jest także współautorem programu społecznej kampanii edukacyjnej „Szkoły dla przyrody".
 
Iza Salamon
  • Numer: 20 (132)
  • Data wydania: 19.05.09