Sobota, 5 października 2024

imieniny: Igora, Apolinarego, Placyda

RSS

W Niewiadomiu po śląsku

12.05.2009 00:00
DK Niewiadom był gospodarzem XI Regionalnego Konkursu Gawędziarzy.
– Szkoda, że nie szanujemy naszego otoczenia. Choć ja i moi koledzy staramy się dbać o środowisko – przyznaje Wojciech Zimończyk z SP nr 3, którego opowieść nosiła tytuł: „Ekologia downij i dzisiaj”.
 
I to właśnie ta gawęda zyskała najwyższe uznanie jurorów XI Regionalnego Konkursu Gawędziarzy „W Niewiadomiu po śląsku – downij i dzisioj”. Zwycięzca w kategorii starszych klas szkół podstawowych gwarę zna z domu. Jednak po raz pierwszy wziął udział w konkursie gwarowym. – Jak wyszedłem nas scenę to nogi mi się trzęsły – zdradza. Być może dzięki wygranej w Niewiadomiu pójdzie w ślady mamy Betiny Zimończyk, która zdobyła tytuł „Ślązaczki Roku 2001”. Ona też była autorką ekologicznej opowieści, którą zaprezentował jej syn. Piątoklasista był jednym z ponad dwudziestu uczestników konkursu w kategorii klas IV – VI szkół podstawowych. Drugie miejsce w tej grupie wiekowej zdobyła: Anna Kwiaton z ZSzP nr 2 w Rybniku, a trzecie: Magdalena Sobik z ZSz nr 8 z Jastrzębia. Wśród najmłodszych uczestników wygrał Radosław Reclik z SP nr 9 w Wodzisławiu, a druga była jego szkolna koleżanka – Barbara Galwas. Trzecie miejsce przyznano Łukaszowi Psocie z SP Jejkowice. W sumie w konkursie wzięło udział 46 młodych gawędziarzy z Rybnika, Pszowa, Radlina, Jastrzębia Zdroju, Wodzisławia Śląskiego, Jejkowic i Żor. Najmniej, bo jedynie dziewięć osób, wystartowało w kategorii szkół gimnazjalnych. Zwyciężyła Aleksandra Zielonka z ZSz nr 8 z Jastrzębia, druga była jej szkolna koleżanka Dominika Konsek, a trzecia: Anna Siemianowska z G nr 2 w Żorach. Konkursowi towarzyszył Jarmark Śląski z udziałem m.in.: Kół Gospodyń Wiejskich z Jejkowic i Gaszowic.
 
Beata Mońka
  • Numer: 19 (131)
  • Data wydania: 12.05.09