Sobota, 5 października 2024

imieniny: Igora, Apolinarego, Placyda

RSS

Jak wycisnąć energię ze śmieci?

21.04.2009 00:00
W Polsce jest tylko jedna spalarnia, ale ma być ich więcej.
W centrum Wiednia stoi spalarnia śmieci, która dostarcza aż 30 proc. energii na potrzeby mieszkańców! Zakłady termicznego przekształcania odpadów w energię (popularnie zwane spalarniami), powstawać będą również w Polsce. Obecnie funkcjonuje tylko jeden taki zakład w Warszawie, ale w najbliższych latach na terenie całego kraju ma ich powstać kilka lub nawet kilkanaście. Od 2013 roku zaczną bowiem obowiązywać przepisy unijne, dotyczące składowania odpadów. Będzie to wyzwanie na niespotykaną dotąd skalę. W procesie odzyskiwania energii z odpadów potrzebne będą zaś specyficzne kotły. A to pole do popisu dla raciborskiego Rafako.
 
Oszczędzanie węgla
 
Termiczna utylizacja odpadów nie zlikwiduje problemu już istniejących wysypisk śmieci, gdzie odpady zaczęły ulegać procesowi rozkładu, przez co straciły swą wartość energetyczną. Nie jest też w stanie całkowicie zastąpić węgla, gazu czy ropy. Stanowi jednak alternatywę dla powstających wysypisk. Warto wiedzieć, że na około trzech tonach przetworzonych termicznie odpadów można zaoszczędzić tonę węgla kamiennego.
 
Wszystko pod kontrolą
 
Pomimo niewątpliwych walorów tego rozwiązania lokalne społeczności często protestują obawiając się takich obiektów. – Kontrowersje wynikają w dużej mierze z niewiedzy na temat nowoczesnych rozwiązań technicznych i zabezpieczeń stosowanych w takich obiektach – tłumaczy dr inż. Henryk Skowron z Inżynierskiego Biura Konsultingowego, współpracujący z raciborskim Rafako w zakresie projektów kotłów do termicznej utylizacji odpadów komunalnych. Nowoczesny zakład termicznej utylizacji odpadów jest dużo bardziej bezpieczny dla człowieka i środowiska niż zwykłe składowisko, gdzie zachodzą procesy chemiczne, trudne do zidentyfikowania, i to jeszcze przez wiele lat po jego zamknięciu. Tymczasem w spalarni wszystko jest pod kontrolą. Taki sposób postępowania jest ekologicznie bezpieczniejszy niż palenie odpadami w domowym piecu.
 
(r)
  • Numer: 16 (128)
  • Data wydania: 21.04.09