Sobota, 5 października 2024

imieniny: Igora, Apolinarego, Placyda

RSS

Dróżka sympatycznego kopruszka

24.03.2009 00:00
21 kwietnia otwarta zostanie w Przegędzy nowa ścieżka przyrodniczo – edukacyjna.
Każdego roku Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach dofinansowuje budowę kilkunastu ścieżek przyrodniczo-edukacyjnych w cennych ekologicznie miejscach naszego regionu. Już za miesiąc, dzięki środkom z WFOŚ-u, otwarta zostanie kolejna taka ścieżka w Przegędzy. Będzie się nazywała „Dróżką Kopruszka”. Kopruch to w gwarze śląskiej komar. – Cóż, komary tam tną okrutnie – śmieje się Andrzej Raudner, zastępca burmistrza Czerwionki – Leszczyn. Gmina ogłosiła konkurs na nazwę ścieżki. Wygrało Przedszkole nr 6.
 
Bzyczący przewodnik
 
Na „Dróżce Kopruszka” dokuczliwy owad zamieni się jednak w sympatycznego przewodnika i nauczyciela przyrody. A przyroda jest w tym miejscu naprawdę zjawiskowo piękna. – Zasadnicza trasa ścieżki, tworząc pętlę, podzielona została na 11 odcinków i przystanków przy najciekawszych przyrodniczo okazach. Całkowita długość ścieżki wynosi ok.1,5 km i prowadzi m.in wokół stawu, gdzie można spotkać ślady bytowania bobrów, czy niedaleko lasu olchowego, porastającego bagienne siedliska. Ciekawostką tego terenu jest również szansa obejrzenia długosza królewskiego – rzadkiego gatunku paproci, objętego ścisłą ochroną.
 
Ścieżka na Kanetowcu
 
„Dróżka Kopruszka” powstała dzięki bardzo dobrej współpracy Nadleśnictwa Rybnik i Gminy Czerwionka – Leszczyny. Na wniosek nadleśnictwa zarząd Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach przyznał dotację na budowę ścieżki przyrodniczo-edukacyjnej na Kanetowcu w miejscowości Przegędza, znajdującej się na terenie leśnictwa Szczotki w obrębie Paruszowca. Od wielu lat to miejsce cieszy się dużą popularnością wśród mieszkańców okolic, zwłaszcza młodzieży. Na tamtejszej polanie śródleśnej, nazywanej „Harcerzyskiem”, organizowane są bowiem licznie biwaki i obozy harcerskie. Teraz ta polana stanie się pierwszym przystankiem budowanej ekologicznej ścieżki edukacyjnej.
 
Piętnaście tablic
 
Na trasie ścieżki zaplanowano ustawienie piętnastu kolorowych tablic dydaktycznych i sześciu kierunkowych, a także budowę przy polu biwakowym drewnianej wiaty ze stołami i ławami, służącej w przyszłości prowadzeniu zajęć dydaktycznych.
 
Taki tekst będzie można przeczytać na tablicy głównej
Nazwa ścieżki przyrodniczo-edukacyjnej „Dróżka Kopruszka” pochodzi od słowa „kopruch” co w mowie śląskiej oznacza komar. W sezonie wiosenno-letnim owadów tych tu nigdy nie brakuje i okolicznym mieszkańcom kojarzy się głównie  z charakterystycznym odgłosem bzzzzyczenia. Nazwa wyłoniona została w drodze konkursu, zorganizowanego wśród dzieci i młodzieży w placówkach oświatowych – pomysłodawcą jest Przedszkole Nr 6 „Pod Jarzębiną” w  Czerwionce – Leszczynach. Ścieżka przyrodniczo-edukacyjna „Dróżka Kopruszka” położona jest w leśnictwie Szczotki w miejscowości Przegędza. Trasa zasadnicza ścieżki została podzielonana na 11 etapów, przy czym ostatni odcinek dochodzi do 1–go stanowiska, czyli miejsca gdzie się ona rozpoczyna. Całkowita długość ścieżki wynosi ok. 1,5 km. Miejsce, w którym się znajdujemy nazywane jest Kanetowcem. Oddaje charakter dawnego przysiółka, gdzie znajduje się kilka stawów i gajówka. W dawnych czasach miejscowa ludność utrzymywała się głównie z prowadzonej gospodarki rybackiej. Obecnie na tym terenie można spotkać  liczne groble a także lasy olchowe – olsy, na żyznych bagiennych siedliskach, o wysokim poziomie wód stojących z dominującym gatunkiem olszy czarnej. Takie warunki, są doskonałe dla długosza królewskiego (Osmunda regalis L.) –  bardzo rzadko występującej paproci, objętej ochroną ścisłą, która ma swoje stanowisko na tym terenie. Wzdłuż pobliskiego stawu (etap nr 10) można spotkać ślady bytowania bobrów. Te małe pracowite stworzonka nazywane są leśnymi architektami. Pomysłodawcami powstania tej ścieżki są: Nadleśnictwo Rybnik, Urząd Gminy i Miasta Czerwionka – Leszczyny oraz Koło Łowieckie „Raróg”. Projekt ten mógł być zrealizowany dzięki dofinansowaniu z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach oraz Urzędu Gminy i Miasta Czerwionka – Leszczyny.
 
(izis)
  • Numer: 12 (124)
  • Data wydania: 24.03.09