Śladami Bełka
Bełk ma ścieżki promujące lokalną kulturę.
Ścieżka edukacyjna ,,Śladami Belka” to opracowanie zbiorowe osób, należących do Stowarzyszenia Na Rzecz Rozwoju Wsi Bełk: m. in. Zbigniewa Rybki, Grzegorza Czapli, Leszka Szejka, Mateusza Rybki. Projekt powstał dzięki lokalnemu funduszowi Ramża.
„Śladami Bełka” to wyznaczona trasa, wzdłuż której znajdują się obiekty warte bliższego poznania. Miejsca te zostały opisane na tablicach informacyjnych, znajdujących się przy odpowiednich punktach tej trasy jak i w mini przewodniku. – Nasza najbliższa okolica, okolica Bełku, to miejsce bardzo wartościowe, gdyż znajduje się w niej wiele interesujących miejsc, a tylko niektóre z nich zostały przedstawione w ścieżce „Śladami Bełka”. Ktoś może zapytać dlaczego akurat takie miejsca zostały wybrane, a nie inne. Odpowiedź jest prosta: to są najbardziej znane miejsca w Bełku, a ścieżka nie może być zbyt długa i męcząca dla osób, które wybiorą się nią na spacer – prezentuje projekt Leszek Szejka, jeden z inicjatorów.
Ścieżka rozpoczyna się w centrum miejscowości, gdzie zamieszczona została tablica informacyjna o tematyce „Bełk dawniej i dziś”. Następnie udajemy się pod zabytkowy kościół pw. św Marii Magdaleny, gdzie możemy poczytać o najcenniejszym zabytku w tej okolicy. Kolejną stacją jest „Górka Lukasów” – kopiec pochodzący z 1866 roku, później aleją dębową podążymy pod figurkę Matki Boskiej Niepokalanej. Dalej aleją Bełkowską w stronę Ramży, gdzie opowiemy sobie legendę o zbójniku Ramża. Następnie brzegiem lasu udajemy się w stronę „Górnioka” i z powrotem. Łączna długość tej ścieżki to ok. 2,5 km. Stowarzyszenie planuje również wydanie specjalnego folderu promującego ścieżkę i Bełk.
(li), LS, ZR
Najnowsze komentarze