Będzie łatwiej
W „Szkole Życia” na Dzień Babci i Dziadka oddano do użytku windę.
W Specjalnym Zespole Szkolno-Przedszkolnym, znanym jako „Szkoła Życia”, świętowano Dzień Babci i Dziadka. Obchody połączono z oddaniem do użytku nowej windy.
Uczniowie szkoły zaprezentowali swoim dziadkom jasełka, które zdobyły pierwsze miejsce na tegorocznym Międzynarodowym Przeglądzie Widowisk Bożonarodzeniowych „Radlińskie betlejki”. Wystąpił także zespół „Józefinki” z Kłokocina.
Ważnym momentem spotkania było oficjalne oddanie do użytku windy. Symbolicznego przecięcia wstęgi dokonali: prezydent Rybnika Adam Fudali, dyrektor „Szkoły Życia” – Lucyna Ibrom oraz Michał – jeden z wychowanków placówki. W Specjalnym Zespole Szkolno-Przedszkolnym uczą się 142 osoby, trzydzieści z nich porusza się na wózkach. Jednak liczba tych, którzy mają trudności z chodzeniem jest większa. – Do tej pory korzystaliśmy ze specjalnej platformy, którą wwoziliśmy na piętro osoby na wózkach. Sęk w tym, że jednorazowo można było przewieźć 6 – 7 osób. Potem trzeba było naładować akumulator platformy, co trwało około półtorej godziny. Często więc nasi nauczyciele musieli po prostu wnosić uczniów po schodach – opowiada Lucyna Ibrom, dyrektor Specjalnego Zespołu Szkolno-Przedszkolnego, która nie kryje, że winda bardzo ułatwi funkcjonowanie szkoły. Urządznie trzeba było „dokleić” do istniejącego budynku, gdyż ze względów technicznych nie było możliwości zamonowania szybu dźwigowego wewnątrz. Cała operacja kosztowała ponad 191,5 tysiąca złotych. 65 tysięcy przekazał na ten cel Państwowy Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Pozostałe środki pochodziły z budżetu miasta.
Specjalny Zespół Szkolno – Przedszkolny tworzą: Przedzkole nr 48 dla dzieci z upośledzeniem umysłowym w wieku od 3 do 10 lat, Szkoła Podstawowa nr 38 dla dzieci i młodzieży w wieku 7 – 16 lat z upośledzeniem umysłowym w stopniu umiarkowanym i znacznym, Gimnazjum nr 16 dla młodzieży (16 – 21 lat) z upośledzeniem umysłowym w stopniu umiarkowanym i znacznym, a także Odziały Rewalidacyjno – Wychowawcze dla dzieci i młodzieży upośledzonej umysłowo w stopniu głębokim.
(bea)
Najnowsze komentarze