Szukanie mocnych stron
Fundacja Świat Dzieciom z Krakowa szkoliła rybnickich uczniów w udzielaniu pierwszej pomocy.
– Dzięki tym zajęciom chcemy złamać stereotypowe przekonanie, że młodzi ludzie potrafią się tylko bawić, że panuje wśród nich totalna znieczulica – mówi Marcin Kurnik z Fundacji Świat Dzieciom, koordynator projektu „Wykorzystaj szansę – zdobądź nowe umiejętności”.
Wspomniany projekt był realizowany m.in. w Zespole Szkół Specjalnych w Rybniku, gdzie grupa 35 uczniów zdobywała nowe umiejętności. Cykl szkoleń uwzględniał trzy rodzaje zajęć: naukę prawidłowego funkcjonowania w grupie, ratownictwo medyczne oraz orientację zawodową. – Po raz pierwszy w naszej szkole odbywa się tego typu szkolenie. Pomyśleliśmy, że warto z niego skorzystać, bo zajęcia są ciekawe. Mamy nadzieję, że dzięki nim nasi uczniowie będą potrafili lepiej odnaleźć się w społeczeństwie, będą bardziej odpowiedzialni, no i nauczą się udzielania pierwszej pomocy – stwierdza Tatiana Szuła, zastępca dyrektora Zespołu Szkół Specjalnych w Rybniku. – Nasz projekt jest „obrzydliwie” pozytywny. Poprzez formę zabawy uczymy jego uczestników jak udzielać pierwszej pomocy, a na tej bazie staramy się podnieść ich poczucie własnej wartości, szukając ich mocnych stron – dodaje Kurnik. Wierzy, że certyfikat ukończenia szkolenia może być też atutem u przyszłych pracodawców. – Przecież ktoś, kto będzie szukał na przykład opiekunki do dziecka, chętniej przyjmie osobę z potwierdzoną umiejętnością udzielania pierwszej pomocy, ale i asystent biurowy z takim certyfikatem może się przydać wielu firmom – zauważa koordynator projektu.
Program „Wykorzystaj szansę – zdobądź nowe umiejętności” jest realizowany z myślą o młodzieży ze Śląska zagrożonej wykluczeniem społecznym, uczącej się, jak i nieaktywnej zawodowo, w wieku od 15 do 25 roku życia. Szkolenia prowadzone przez Fundację Świat Dzieciom odbyły się już m.in. w Raciborzu, Będzinie, Sosnowcu i Tychach. Projekt jest finansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego oraz budżetu państwa. W gronie prowadzących zajęcia znaleźli się: ratownicy medyczni, mediatorzy, psychologowie. W Rybniku oprócz Marcina Kurnika z młodzieżą spotykali się: Joanna Gruca i Sławomir Gruca. – Mogliśmy się już przekonać, że nasze szkolenia przynoszą efekty. W Będzinie zasłabła jedna z uczestniczek szkolenia, które prowadziliśmy w szkole specjalnej. Koledzy tej dziewczyny zorganizowali skutecznie pomoc. Byliśmy wzruszeni, widząc jak stosują w życiu to, czego nauczyli się na zajęciach – wspomina Kurnik. Opowiada też, że z kolei po zakończeniu kursu w Raciborzu powstał przy klubie „Strefa” zastęp ratowników. Utworzyły go osoby, które postanowiły udzielać się jako wolontariusze, a niektórzy za cel postawili sobie dalsze poszerzanie wiedzy i umiejętności, by zdobyć stopień instruktora. – Nawet, gdyby nie było takich efektów, to i tak warto prowadzić te szkolenia. Dzięki nim w Rybniku przybyło 30 osób, które będą w stanie udzielić mi pierwszej pomocy gdybym jej potrzebował – podsumowuje koordynator projektu.
Beata Mońka
Najnowsze komentarze