Czwartek, 19 grudnia 2024

imieniny: Gabrieli, Dariusza, Urbana

RSS

Prawie dwa wieki

18.11.2008 00:00
Uroczystości z okazji 190-lecia Powiatu Rybnickiego i 10-lecia Starostwa Powiatowego rozpoczęły się odsłonięciem kamienia pamiątkowego a następnie nadzwyczajną sesją rady powiatu. Starosta Damian Mrowiec dziękował na niej przedstawicielom samorządów gminnych za przykładną współpracę oraz miastu Rybnik za motywującą rywalizację.
– Powiat Rybnicki od zawsze był i jest dla nasz ważnym miejscem w krajobrazie śląskich regionów, to przykład dobrego zarządzania administracyjnego – schlebiał staroście Adam Matusiewicz, wicewojewoda śląski. Starosta przyjął życzenia od tłumnie zgromadzonych gości. Na sali obrad starostwa pojawili się wszyscy przedstawiciele samorządów gminnych powiatu, prezydent Rybnika Adam Fudali, minister rozwoju regionalnego Elżbieta Bieńkowska, wicewojewoda Adam Matusiewicz oraz eurodeputowani i parlamentarzyści. – Życzę staroście i całemu powiatowi więcej zaufania dla nas ze strony parlamentarzystów, gdyż jesteśmy przykładem, że samorząd potrafi zdziałać wiele – zwrócił się do przedstawicieli Sejmu i Senatu RP, Wiesław Janiszewski, burmistrz gminy i miasta Czerwionka–Leszczyny.
 
Podczas nadzwyczajnej sesji uchwałą rady powiatu ustanowiono także powiatowy sztandar, który po uroczystości został wywieszony nad głównym wejściem starostwa.
 
– Powiat rybnicki jako powiat ziemski został utworzony w 1999 roku w ramach reformy administracyjnej, która przywróciła powiaty po prawie ćwierćwieczu (1975–1999), lecz po raz pierwszy powiat rybnicki ustanowiono już w roku 1818 w zaborze pruskim. Historyczny powiat rybnicki obejmował m.in. Jastrzębie, Gorzyce, Knurów, Rudy i Brzezie. Współczesny powiat rybnicki tworzy pięć gmin: Czerwionka – Leszczyny, Gaszowice, Jejkowice, Lyski i Świerklany. Jest to jedyny powiat w Polsce, którego części składowe nie przylegają bezpośrednio do siebie. Zajmuje powierzchnię prawie 225 km i zamieszkuje go około 74 tys. mieszkańców. Warto dodać także, że budynek starostwa jako jeden z nielicznych XIX–wiecznych budynków użyteczności publicznej w Rybniku do dnia dzisiejszego jest wykorzystywany zgodnie ze swym pierwotnym przeznaczeniem.
 
Łukasz Żyła
  • Numer: 47 (106)
  • Data wydania: 18.11.08