Poniedziałek, 29 lipca 2024

imieniny: Marty, Olafa, Beatrycze

RSS

Bakterie w przedszkolu

11.11.2008 00:00
Przez 3 dni Zespół Szkolno-Przedszkolny w Pstrążnej pobierał wodę z podstawionego przez gminę Lyski zbiornika.
Na kilka dni spółka wodociągowa zamknęła wodociąg na ulicy Szkolnej. Decyzję o odcięciu wodociągu wydał rybnicki Sanepid. – Podczas badań, prowadzonych w ramach monitoringu jakości wody przeznaczonej do spożycia, w jednym z punktów pobierania próbek wody w miejscowości Pstrążna wykryliśmy kolonię paciorkowca kałowego. Kolejne badanie potwierdziło obecność bakterii, tak więc poinformowaliśmy gminę Lyski oraz miejscową spółkę wodociągową o skażeniu wody i nakazaliśmy zamknięcie wodociągu na odcinku ulicy Szkolnej – mówi Gabriela Nowicka z Powiatowej Stacji Sanitarno–Epidemiologicznej. Na ulicy znajduje się kilka gospodarstw oraz Zespół Szkolno–Przedszkolny.
 
Zamknęli odcinek
 
– Informację o wykryciu paciorkowca otrzymaliśmy w piątek. Od razu przystąpiliśmy do działań. Zamknęliśmy odcinek wodociągu na ulicy Szkolnej. Magistrala wodociągu w tym miejscu mierzy około 250 metrów. 2 listopada, w niedzielę, rozpoczęliśmy oczyszczanie wodociągu stosując chlorowanie – opisuje Stanisław Piela, prezes Spółki Wodociągowo–Kanalizacyjnej Pstrążna. Do chlorowania skażonego odcinka wodociągu wykorzystano podchloryn sodu, popularny środek dezynfekujący. – Na czas odcięcia od wodociągu na terenie Zespołu Szkolno–Przedszkolnego umieściliśmy specjalny zbiornik z wodą – dodaje Piela. Po oczyszczeniu skażonego wodociągu sanepid dokonał kolejnych badań sprawdzając stan wody.
 
Skazili wodę podczas remontów
 
– Przypuszczamy, że przyczyną skażenia mogły być prace, które były wykonywane na tym odcinku wodociągów – wyjaśnia Nowicka. Okazało się, że chodzi o efekty prac remontowych prowadzonych w przedszkolu przy ulicy Szkolnej. – Były to prace związane z modernizacją podgrzewaczy wody. Nie zachowano dostatecznej ostrożności podczas remontów i stąd pojawienie się bakterii w wodociągu, ale trzeba przyznać, że są to częste zjawiska przy takich modernizacjach – zapewnia Piela. Choć skażenie wystąpiło tylko w okolicach przedszkola, sanepid zdecydował się dla bezpieczeństwa zamknąć cały wodociąg. – Na tym odcinku znajdują się dokładnie trzy gospodarstwa, jednak najbardziej dotkliwe było odcięcie wody dla szkoły i przedszkola – podkreśla Krzysztof Mrozek, inspektor ds. Obrony Cywilnej.
 
Jedna kolonia paciorkowca
 
5 listopada Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Rybniku wydał ocenę o przydatności wody do spożycia, tym samym wodociąg został podłączony do wszystkich budynków.
 
– W wodzie co prawda wykryto jedną kolonię bakterii, jednak nie można lekceważyć ani takich wypadków – ostrzega Mrozek. To już drugie skażenie wody w gminie Lyski w ciągu miesiąca. Wcześniej bakterie coli wykryto w studni w Suminie, która zaopatrywała w wodę Suminę oraz Lyski.
 
Paciorkowiec może być groźny
 
Paciorkowce są dla człowieka bakteriami chorobotwórczymi. Wywołują przede wszystkim biegunki. Bakteria ta stanowi element naszej naturalnej flory bakteryjnej, ale jak to bywa, często nasze własne drobnoustroje obracają się przeciwko nam. Paciorkowiec kałowy jest oporny na większość antybiotyków, w związku z tym leczenie jest niesamowicie trudne, często ciągnie się latami, a nieraz nie udaje się w ogóle wyleczyć i żyje się z bakteriami, które są przyczyną wielu infekcji w naszym organizmie. Zarazki te stają się groźne, gdy jest ich w naszym organizmie za dużo lub gdy dojdzie do ich przeniesienia w inne miejsce. W skrajnych i rzadkich przypadkach zakażenie może się skończyć zapaleniem kości i stawów, płuc oraz opon mózgowo–rdzeniowych.
 
Łukasz Żyła
  • Numer: 46 (105)
  • Data wydania: 11.11.08