Poniedziałek, 29 lipca 2024

imieniny: Marty, Olafa, Beatrycze

RSS

Teraz ich „Czas”!

21.10.2008 00:00
Konkurs „Młody dziennikarz” sprawił, że uczniowie zaczęli tworzyć tę gazetkę bardziej profesjonalnie.
Prezentujemy w tym tygodniu kolejną redakcję, która zgłosiła się do naszego konkursu „Młody dziennikarz”. Tym razem jest to „The Czas”, tworzony przez uczniów V Liceum Ogólnokształcącego.
 
Zmobilizował ich konkurs
 
– Konkurs „Młody dziennikarz” sprawił, że uczniowie zaczęli tworzyć tę gazetkę bardziej profesjonalnie. To widać już w najnowszym numerze „The Czas” – tłumaczy Aneta Bokuniewicz, opiekunka redakcji. Podobnego zdania są uczniowie. – Ten konkurs to bardzo fajna inicjatywa. Niestety mało jest takich na terenie naszego miasta. To dobra alternatywa dla uczniów, którzy potrafią spędzać swój wolny czas wyłącznie przed komputerem czy przed telewizorem. Mam nadzieję, że konkurs organizowany będzie także w przyszłych latach – chwali Karol Kondrot.
 
Nowe pióra redakcji
 
„The czas” nie jest pierwszym tytułem, jaki ukazuje się w V LO. Wcześniej uczniowie wydawali „Tumult”, gazetkę gimnazjalno–licealną. Zespół redakcyjny „The czas” tworzą już teraz sami licealiści (głównie z klasy 1e oraz 2e), ale gazetka jest oczywiście otwarta dla wszystkich. Szczególny potencjał wnieśli do redakcji świeżo upieczeni uczniowie V LO. – Ambicja uczniów pierwszej klasy działa bardzo mobilizująco na „stary” zespół redakcyjny. Zaczynają ze sobą pozytywnie rywalizować – zauważa Aneta Bokuniewicz.
 
Trochę publicystyki...
 
Spytaliśmy, jak redakcja „The Czas” ma zamiar wygrać w rywalizacji z innymi szkolnymi gazetkami. – W ramach konkursu „Młody dziennikarz” planujemy wydać 4 numery. Nasza gazetka ma teraz 12 stron, ale mam nadzieję, że uda nam się poszerzyć dział publicystyczny – zdradza plany redakcji Karol Kondrot, redaktor naczelny. Opiekun redakcji zaraz dodaje: – Jak na razie więcej jest tej publicystyki literackiej, ale pojawiają się i tematy społeczne. Raczej stronimy od tematów z zakresu polityki..., no chyba że pojawia się sarkazm Michała Konkola – śmieje się Aneta Bokuniewicz i pokazuje na ostatnią stronę „The Czas”, gdzie jeden z tekstów opatrzono uroczą kaczuszką.
 
I trochę z życia szkoły...
 
Publicystyka to oczywiście nie jedyny dział gazetki V LO. Często podejmowanym tematem jest także życie szkoły. – W ostatnim numerze pisałam o wyborach do samorządu uczniowskiego. Teraz zabieram się za relację z dnia nauczyciela. Najbardziej więc interesuję się życiem szkoły. Ale czy będę w przyszłości dziennikarką...? Mam dopiero 17 lat i trudno mi się określić, czy wiążę z tym swoją przyszłość zawodową – zastanawia się Maja Wysocka. Są też bardziej zdecydowani uczniowie. – Interesuję się przede wszystkim sportem. Współpracuję już z portalem sport1.pl. Zajmuję się tą tematyką również na łamach naszej gazetki. Chciałabym zostać w przyszłości dziennikarką sportową – zdradza swoje marzenia Ola Wieczorek.
 
Uczniowie nie z przypadku
 
Niektórzy członkowie redakcji „The Czas” mają już więc swoje ambicje zawodowe. W zdecydowanej części należą do klas o profilu dziennikarskim. Ich tok nauczania wzbogacony jest między innymi o zajęcia warsztatowe z zawodowymi dziennikarzami. Organizowane są również wycieczki do różnych redakcji, nie tylko prasowych. Wygląda na to, że nabór do klas dziennikarskich nie jest z przypadku. Ci ludzie wiedzą, co pragną osiągnąć; często realizują swoje marzenia już od najmłodszych lat. – Ja także wiążę z tym swoją przyszłość. Pisałam już zresztą do gazetki w szkole podstawowej – chwali się Nina Grządziela.
 
Krystian Szytenhelm
  • Numer: 43 (102)
  • Data wydania: 21.10.08