Czwartek, 19 grudnia 2024

imieniny: Gabrieli, Dariusza, Urbana

RSS

Masoni w Rybniku?

26.08.2008 00:00
Czytelnicy poinformowali nas, że na budynku przy ulicy Korfantego znajdują się symbole wolnomularskie.
– Ułożenie cyrkla i węgielnicy oraz inne symbole mogą wskazywać na stopień Czeladnika – powiedział nam ekspert Wielkiej Loży Narodowej Polski, interpretując element elewacji budynku jako oznakowanie stopnia wtajemniczenia w ruch masonów.
 
Na elewację budynku przy ulicy Wojciecha Korfantego składa się m.in. cyrkiel, który dla wolnomularza oznacza mądrość, trójkąt symbolizujący naukę oraz węgielnica, znak równowagi i szczerości. Możliwe jednak, że jest to po prostu zwykły znak firmowy. Symbole wolnomularskie bowiem okazują się często zbieżne ze znakami cechów stolarzy bądź murarzy. – Te znaki mogą równie dobrze nawiązywać do symboliki zakładów murarskich czy ich poszczególnych mistrzów. Ich znaczenie niekoniecznie musi być wywodzone z ruchu masonów. Nie jest to jednak wykluczone, szczególnie, że Rybnik był w przeszłości bardzo otwartym miastem, miejscem spotkania wielu kultur i tradycji – mówi Bogdan Kloch, dyrektor rybnickiego muzeum.
 
Nie było loży w Rybniku, ale masoni są
 
Bogdan Kloch nie wie nic o loży w Rybniku, twierdzi natomiast, że masoni z pewnością w naszym mieście funkcjonowali. Fakt ten potwierdza także ekspert Wielkiej Loży Narodowej Polski. – Zgodnie z dostępną mi wiedzą, loża wolnomularska na terenie Rybnika nie działała, a rybniccy wolnomularze pracowali w innych śląskich lożach, tak samo jest dzisiaj – mówi Jerzy Vinci z loży Silesia. Słowa „tak samo jest dzisiaj” świadczą, że także rybniczanie są członkami ruchu. Z pewnością posiadają większą wiedzę na temat elementów elewacji budynku przy ulicy Korfantego. Ekspert Wielkiej Loży Narodowej Polski podkreśla jeszcze jedną rzecz. – Symbole wolnomularskie umieszczane były poza budynkami lożowymi, także na domach prywatnych wolnomularzy. Oznacza to, że nawet jeśli w Rybniku nie było loży, oznakowanie na budynku obok poczty mogło zostać zamówione przez rybnickiego wolnomularza.
 
Pod skrzydłami Hirama
 
Wolnomularze to ponadnarodowy, elitarny ruch, który powstał najprawdopodobniej w epoce oświecenia. Kojarzy się przede wszystkim z wielką ilością legend, teorii spiskowych no i... z ekskomuniką! Za przynależność do masonów Kościół katolicki wyrzuca ze wspólnoty wiernych. Za fundamenty ruchu uznaje się przekonanie o konieczności pracy nad rozwojem człowieka i społeczeństw, a także łączenie ponad podziałami. Idee wolnomularskie wywarły silny wpływ na Konstytucję Stanów Zjednoczonych Ameryki, Deklarację Praw Człowieka i Obywatela, a także Konstytucję 3 Maja. Wśród twórców tych dokumentów znajdowali się bowiem masoni, tacy jak Benjamin Franklin, George Washington, Georges Danton czy Stanisław August Poniatowski. Patronem masonerii jest Hiram, budowniczy świątyni Salomona, który został zamordowany przez nieuczciwych czeladników, ponieważ nie chciał wyjawić tajemnic swego rzemiosła.
 
Krystian Szytenhelm
  • Numer: 35 (94)
  • Data wydania: 26.08.08