Poniedziałek, 29 lipca 2024

imieniny: Marty, Olafa, Beatrycze

RSS

Nie tak to miało być

19.08.2008 00:00
Obiecywano nam naukę pod opieką państwowej uczelni, a tymczasem na trzecim roku zostaliśmy na lodzie – żali się nasz Czytelnik. Nauczycielskie Kolegium Języków Obcych przy ulicy Rudzkiej w Rybniku
Nie chcę nikogo piętnować, ani oceniać, ale uważam, że zostaliśmy potraktowani nie fair. Czujemy się po prostu oszukani – mówi jeden ze słuchaczy Nauczycielskiego Kolegium Języków Obcych w Rybniku.
 
Nasz rozmówca nie chce ujawniać swojego nazwiska  (do wiadomości redakcji). – Nie chcę nikogo atakować, chodzi mi o to, żeby naświetlić ten probem, bo jest to dla nas naprawdę trudna sytuacja, na której po prostu tracimy – nie kryje wzburzenia. Wszystko zaczęło się dwa lata temu. – Rekrutacja do NKJO była prowadzona w Rybniku przez panią Beatę Czogalla. Było wówczas mówione, że będziemy pod skrzydłami Uniwersytetu Rzeszowskiego. Ta informacja nas przekonała, wiadomo, że każdy woli studiować pod patronatem państwowej uczelni – relacjonuje nasz rozmówca. Tymczasem w październiku słuchacze zostali poinformowani, że uniwersytet nie obejmie patronatu. – Była to bardzo dziwna sytuacja, bo z tego, co nam wiadomo, prowadzący NKJO wiedzieli o tym już od czerwca, czyli w chwili, kiedy był prowadzony nabór, a kandydaci łapali się na hasło: Uniwerystet Rzeszowski. Podobnie było z osobami, które składały dokumenty aplikacyjne jeszcze we wrześniu. Tymczasem  mówiąc  brutalnie, na pierwszym roku zostaliśmy „sprzedani” firmie Perfektor, która jak nieoficjanie wiemy, właśnie zamyka swoją działalność. No i teraz zostaliśmy na lodzie – ubolewa jeden ze słuchaczy.
 
Beata Czogalla z NKJO tłumaczy, że nikt niczego nie obiecywał słuchaczom, jeśli chodzi o studia licencjackie w tworzonym kolegium.  Wszystko było uzależnione od zarejestrowania w ministerstwie oraz od zdania odpowiednich egzaminów. Czogalla zaproponowała swojej byłej grupie, która właśnie straciła możliwość kształcenia w Perfektorze, bezpłatne uczęszczanie na zajęcia z inną grupą (żeby nie stracili kontaktu z językiem). Słuchacze mogą też pójść do Wodzisławia lub Jastrzębia (bez straty roku). – Rybnicka placówka nie jest w jakikolwiek sposób powiązana z innymi, a szczególnie z zamykanym Perfektorem w Katowicach, nie obowiązuje jej więc przyjmowanie studentów po innych szkołach i zapewnianie im możliwości kontynuowania nauki – tłumaczy Beata Czogalla. –  Dla uczestników kursu doskonalącego przedstawiono trzy propozycje: poczekają rok i rozpoczną studia licencjackie z fililogii angielskiej w NKJO w Rybniku, zostaną studentami Wyższej Szkoły Języków Obcych w Katowicach na kierunku filologii angielskiej, zostaną słuchaczami Prywatnego Nauczycielskiego Kolegium Języków Obcych „Perfektor” w Katowicach, na kierunku filologii angielskiej. Część wspomnianej grupy wybrała propozycję pierwszą, większość propozycję drugą zostając słuchaczami  PNKJO „Perfektor” w Katowicach – dodaje Beata Czogalla.
 
Co na to słuchacze? – Wprawdzie w sprawie Perfektora było organizowane spotkanie, ale poszło na nie kilka osób. My dowiedzieliśmy się od innych - przyznaje zdesperowany słuchacz.  Na koniec zastanawia jedynie fakt,  czy słuchacze NKJO mogą przejść do uczelni wyższej?
 
– Szukamy jakiegoś korzystnego rozwiązania.  Jeśli wybierzemy  wodzisławskie albo jastrzębskie kolegium, czeka nas pokonanie różnic programowych, a to się wiąże z dodatkowymi wydatkami – dodaje nasz rozmówca.
 
Bartosz Loba, rzecznik prasowy Ministerstwa Edukacji - Apelujemy o rozwagę
Na stronie internetowej Resortu (www.mnisw.gov.pl) pod zakładką “szkolnictwo wyższe” jest spis wszystkich zarejestrowanych uczelni publicznych i niepublicznych. Jest to pierwszy krok, aby sprawdzić, czy dana uczelnia w ogóle istnieje i czy jest zarejestrowana. Aby sprawdzić, czy dana uczelnia posiada akredytację na kształcenie na danym kierunku, należy skonsultować to z Państwową Komisją Akredytacyjną, która takich akredytacji udziela (http://www.pka.edu.pl/). Dodatkowo, należy dokładnie wczytywać się w umowę, którą, podejmując naukę w danej uczelni, otrzymuje się do podpisania. Umowa taka jest dokumentem cywilno–prawnym, wobec czego wszelkiego rodzaju problemy wynikające w trakcie procesu kształcenia, należy rozwiązywać na drodze cywilno – prawnej, gdyż tego typu umowy i powstałe w trakcie ich trwania niejasności, podlegają regulacjom kodeksu cywilno – prawnego. Nie należy to więc do bezpośrednich kompetencji naszego ministerstwa. Cóż, rzeczywiście, to przykra sprawa, jeśli chodzi o studentów Nauczycielskiego Kolegium Języków Obcych z Rybnika. Takie sytuacje, niestety, się zdarzają, dlatego tym bardziej apelujemy o rozwagę w wyborze uczelni. Miejmy nadzieję, że dla studentów z Rybnika sprawa zakończy się jak najkorzystniej. Dziękuję za zainteresowanie sprawą – dobrze, że na Państwa łamach znajdzie się taka informacja i apel.
 
Beata Czogalla, Nauczycielskie Kolegium Języków Obcych w Rybniku – Zmieniali się ministrowie
Trzy lata temu Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli prowadził kurs doskonalący z języka angielskiego dla czynnych nauczycieli, którzy byli zainteresowani podniesieniem swoich kwalifikacji. Również trzy lata temu organ prowadzący ODN wystąpił z wnioskiem do Miniserstwa Edukacji o powołanie Nauczycielskiego Kolegium Języków Obcych w Rybniku ze specjalnością język angielski i język niemiecki. Fakt ten był znany uczestnikom kursu doskonalącego.
Dla uczestników  wspomnianego kursu, zainteresowanych  podniesieniem kwalifikacji programem studiów licencjackich z filologii angielskiej, stworzono możliwość przyjęcia ich na pierwszy rok studiów bez egzaminu wstępnego, pod warunkiem jednak , że organ prowadzący otrzyma zgodę na utworzenie Kolegium, a egzamin kończący kurs doskonalący, potencjalny kandydat na studia zaliczy na 61% poziomem biegłości językowej według Europejskiego Systemu  Opisu Kształcenia Językowego – B2.  Z uwagi na trzykrotne zmienianie się w tym czasie ministrów MEN w roku złożenia wniosku, Kolegium w Rybniku otrzymało zgodę rok później.  Dla uczestników kursu doskonalącego przedstawiono w związku z tym trzy propozycje: poczekają rok i rozpoczną studia licencjackie z filologii angielskiej w NKJO w Rybniku, zostaną studentami Wyższej Szkoły Języków Obcych w Katowicach na kierunku filologii angielskiej, zostaną słuchaczami Prywatnego Nauczycielskiego Kolegium Języków Obcych „Perfektor” w Katowicach, na kierunku filologii angielskiej. Część wspomnianej grupy wybrała propozycję pierwszą, większość propozycję drugą zostając słuchaczami  PNKJO „Perfektor” w Katowicach.  Z informacji przekazanych przez dyrektora PNKJO „Perfektor” w Katowicach, wynika jednak, że dr Elżbieta Krawczyk – Neifar, właściciel Perfektora,  nosi się z zamiarem zamknięcia  kolegium.
 
Iza Salamon
  • Numer: 34 (93)
  • Data wydania: 19.08.08