Czwartek, 19 grudnia 2024

imieniny: Gabrieli, Dariusza, Urbana

RSS

Szeroko otwarte na świat

05.08.2008 00:00
– Ten program to wielka szansa rozwoju dla kilku naszych bibliotek – mówi Ewa Kluczniok. Ewa Kluczniok prezes Funduszu Lokalnego? Ramża? jest przekonana, że Program Biblioteczny zmieni oblicze lokalnych czytelni i wypożyczalni i nada im nowe znaczenie.

Bill Gates, do niedawna najbogatszy człowiek świata, współfinansuje program, dzięki którym odżyją skromne biblioteki w małych miejscowościach. 

Nowe programy edukacyjne, komputery, dostęp do księgozbiorów w Polsce i na całym świecie przez internet – już niebawem kilka bibliotek z powiatu rybnickiego zamieni w ośrodki kultury edukacji i informacji. Fundusz Lokalny Ramża z Czerwionki–Leszczyn został zaproszony przez Polsko - Amerykańską Fundację Wolności do realizacji ogólnopolskiego Programu Bibliotecznego. Celem tego programu jest m.in. upowszechnienie dostępu do nowoczesnych technologii komunikacyjnych,  poszerzenie dostępu do wiedzy i informacji, umożliwienie przekształcenia gminnych bibliotek publicznych w nowoczesne, wielofunkcyjne ośrodki informacji, kultury i edukacji,  zaktywizowanie i zintegrowanie społeczności lokalnych wokół bibliotek jako centrów animacji życia społecznego i kulturalnego. – Na co dzień zajmujemy się zupełnie innymi sprawami. Ale stwierdziliśmy, że Program Biblioteczny to świetna szansa rozwoju dla naszych gmin. Nie zastanawialiśmy się nawet czy warto poświęcać swój wysiłek. To przecież inwestycja, która będzie się zwracać w przyszłości – mówi Ewa Kluczniok, prezes Funduszu Lokalnego „Ramża”.

Spośród lokalnych organizacji pozarządowych P–A FW wybrała 30 sprawdzonych z całej Polski, które mają tworzyć nowoczesne centra wiedzy w terenie. Rekomendacje dla organizacji z Czerwionki–Leszczyn wystawiła Akademia Rozwoju Filantropii w Polsce. Korzyść z tego projektu, finansowanego przez jednego z najbogatszych ludzi świata Billa Gates’a, odniesie 500 bibliotek w małych miejscowościach. Fundusz Lokalny „Ramża” będzie go realizował w gminach Czerwionka–Leszczyny i Lyski. Czego oczekują czytelnicy od bibliotek? Jak wynika z badań czytelniczych, wcale nie nowych książek ale znacznie czegoś więcej. Tak więc biblioteki dostaną to czego oczekują najbardziej: nowe komputery i programy edukacyjne, a przez internet będą miały dostęp do największych krajowych i światowych księgozbiorów.

(r)

  • Numer: 32 (91)
  • Data wydania: 05.08.08