Trwa akcja wymiany toreb foliowych na ekologiczne
Dzięki informacji od naszego dziennikarza strażnikom w Carrefourze udało się szybko określić dzień i godzinę, kiedy to niebezpieczne, bo zawierające rtęć, świetlówki zostały wyrzucone do kontenera na śmieci. Ochrona po przejrzeniu zapisów z kamer trafiła na nieodpowiedzialnych ludzi. Okazało się, zawinili pracownicy jednego z butików ulokowanych na terenie hipermarketu. Dostaliśmy zapewnienie od kierownictwa rybnickiego oddziału Carrefour, że pismo w tej sprawie zostało przekazane do centrali firmy, której nazwy jednak nie ujawniono. – Akcja została zakończona, a sprawcy poniosą konsekwencje – zapewnia Krzysztof Mroczkowski, dyrektor rybnickiego Carrefoura.
Zielone torby
W tym samym czasie na dobre ruszyła wymiana plastikowych toreb foliowych na bezpieczne dla środowiska, czyli biodegradowalne. Klientom hipermarketu proponuje się dwa rodzaje toreb: standardowe za 60 gr oraz „torby na zawsze” w cenie 4, 50 zł, które można wymieniać na nowe za każdym razem, gdy stare ulegną zniszczeniu. Wprowadzono także specjalną serię toreb pod nazwą „torba czy sztuka”, które zdobione są grafikami artystów: Andrzeja Pągowskiego, Waldemara Świerzego i Edwarda Lutczyna. Akcja przyniosła już pierwsze efekty. Wielu klientów wybiera się na zakupy z jedną z ekologicznych toreb. – Jak najbardziej popieram tę akcję, sam używam właśnie takiej „zielonej” torby – powiedział nam Otton Balcer.
Przeciwko foliówkom
Zamiana bezpłatnych foliowych „reklamówek” na ekologiczne torby jest częścią ogólnopolskiej kampanii społecznej „Z miłości do środowiska”, której partnerem jest Ministerstwo Środowiska. Zaczęła się ona 5 maja i potrwa do końca roku. 5 czerwca miał miejsce Ogólnopolski Dzień Bez Torebek Foliowych, podczas którego zbierano podpisy pod obywatelskim projektem ustawy zakazującym rozdawania „foliówek”. Do tej pory udało się zebrać ponad 35 tys. podpisów. Aby projekt ustawy trafił do sejmu, potrzebne jest 100 tys. Jeszcze do 21 czerwca wolontariusze będą zbierać podpisy m.in. w hipermarketach sieci Carrefour.
Niebezpieczne świetlówki
Świetlówki należą do grupy odpadów niebezpiecznych ze względu na zawartość szkodliwej rtęci. Należy je składować w miejscach ku temu przeznaczonych, gdzie są utylizowane w odpowiedni dla nich sposób. W Rybniku od 2 stycznia działa Gminny Punkt Zbiórki Odpadów Niebezpiecznych (GPZON), którego siedziba mieści się przy ulicy Jankowickiej 41 B. Wyrzucanie odpadów niebezpiecznych w innych miejscach niż przystosowane do tego punkty, karane jest grzywną lub nawet karą aresztu.
Andrzej Kieś
Najnowsze komentarze