Poniedziałek, 29 lipca 2024

imieniny: Marty, Olafa, Beatrycze

RSS

Myszy grasowały w bibliotece

13.05.2008 00:00
Podczas Tygodnia Bibliotek w Rybniku wśród półek z książkami działo się wiele ciekawego.
– Myszy nie powinny jeść żółtego sera, bo jest dla nich za tłusty. Można je karmić serem, ale białym – usłyszeli uczestnicy spotkania w filii nr 6 Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej, mieszczącej się w SP 34.
 
To wcale nie pomyłka. Właśnie w bibliotecznej filii o zwyczajach, diecie i odmianach myszy rasowych opowiadały hodujące te zwierzęta Katarzyna Palka z Katowic i Oliwia Capik z Rybnika. – Myszy to bardzo ciekawskie i towarzyskie stworzenia. Są przyjaźnie nastawione do ludzi – przekonywały prelegentki.
 
My się myszy nie boimy
 
Rasowe okazy muszą być harmonijnie zbudowane, mieć duże uszy, prosty i długi ogon. Rasowa mysz może kosztować od 15 do 50 zł. Wyróżnia się cztery podstawowe rasy i 50 odmian kolorystycznych. – Nie, nie boimy się myszy – stwierdziły zgodnie Maja i Karolina, czwartoklasistki z SP 2, które uczestniczyły w spotkaniu. Żadna jednak nie marzy o posiadaniu tego zwierzaka w domu. – Moja siostra przyniosła kiedyś do domu polną mysz i mama nie była zachwycona, ale mamy za to psa – opowiada Maja. – A ja mam psa i świnkę morską, którą wolę od myszy – stwierdza Karolina. – Dzieci czytają bardzo dużo książek o zwierzętach. Ten temat bardzo je interesuje. Pomyśleliśmy więc z radą dzielnicy Smolna, żeby zorganizować cykl spotkań poświęconych zwierzętom domowym – tłumaczy Marzena Oleksy, kierownik filii nr 6 PiMBP.
 
Spotkajmy się pod półką
 
Oprócz rasowych myszy, bohaterami spotkań były także koty oraz konie. Na zakończenie cyklu bibliotekę odwiedził weterynarz, który udzielał dzieciom rad na temat kupowania i hodowania zwierząt w domu. Spotkania zorganizowano w ramach ogólnopolskiej akcji: Tydzień Bibliotek, którą w Rybniku obchodzono po raz drugi. Towarzyszyło jej hasło: Biblioteka miejscem spotkań. – Tegoroczne hasło daje bardzo szerokie pole manewru. Stąd w naszej bibliotece spotkanie dla najmłodszych z iluzjonistą, dla młodzieży wykład poświęcony subkulturom i prezentacja sztuki tatuażu, a dla dorosłych lekcje obsługi komputera, które zamierzamy kontynuować – tłumaczy Kornelia Delowicz, wicedyrektor PiMBP w Rybniku.
 
Rysunki sprzed osiemnastu lat
 
Ponieważ 2008 ogłoszono rokiem Zbigniewa Herberta, spotkania w bibliotece centralnej rozpoczął wykład poświęcony twórczości poety. Po raz pierwszy zorganizowano także konkurs piosenki poetyckiej „Sowa”, zaś w wypożyczalni dla dzieci otwarto galerię „Pod Smokiem”, w której są prezentowane prace laureatów konkursów ogłaszanych przez bibliotekę od 1990 roku – Niektórzy autorzy to dzisiaj już osoby dorosłe i przychodzą tutaj teraz ze swoimi pociechami, żeby pochwalić się swoimi pracami sprzed tylu lat – mówi z uśmiechem Małgorzata Wojaczek, kierownik oddziału dla dzieci i młodzieży. Najróżniejsze spotkania w ramach „Tygodnia Bibliotek” organizowano także przez cały tydzień w większości filii Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w całym Rybniku.
 
Beata Mońka
  • Numer: 20 (79)
  • Data wydania: 13.05.08