Poniedziałek, 29 lipca 2024

imieniny: Marty, Olafa, Beatrycze

RSS

Odkrywanie Niedobczyc

13.05.2008 00:00
Niedobczyce okazały się inspirującym miejscem dla uczestników konkursu fotograficznego.
– Niedobczyce są wciąż i nieustannie miejscem do odkrycia – twierdzi Jarosław Nietrzpiel, zwycięzca konkursu „Znane i mniej znane zakątki Niedobczyc i najbliższych okolic”.
 
– Dom Kultury Niedobczyce zaproponował mi zorganizowanie wystawy. Pomyślałem, że warto ogłosić konkurs i sprawdzić, czy tutejsi mieszkańcy interesują się fotografią – przyznaje Klaudiusz Mitko z Klubu Fotograficznego „Forum Obiektywne”, który od roku działa przy tutejszym ośrodku kultury. Tak zrodził się pomysł konkursu ukazującego piękno i niepowtarzalność Niedobczyc i okolicy. Organizatorzy liczyli na autorskie wizje i artystyczne ujęcia. Konkursowe jury nie miało wątpliwości, że pierwsza nagroda powinna przypaść Jarosławowi Nietrzpielowi, autorowi cyklu: „1,2,3,4,5 Niedobczyce”. – Te prace są naprawdę przemyślane zarówno pod względem treści, kompozycji, jak i techniki – ocenia Mitko, który zasiadał w jury. – Przez dwadzieścia kilka lat mieszkałem w Niedobczycach, chodziłem tu do podstawówki, ale generalnie lubię się „szwendać” po okolicy i robić zdjęcia – podsumowuje zwycięzca konkursu. Fotografia jest jedną z jego wielu pasji. – Inspiruję się innymi twórcami, ale w sumie jestem samoukiem. Pierwszy aparat dostałem od mamy jak byliśmy nad morzem, no i spodobało mi się, że potrafię zrobić zdjęcia – wspomina Nietrzpiel, który na co dzień pracuje jako kolejarz. Jak zapewnia nie miało to wpływu na sposób zinterpretowania tematu konkursu, na który przysłał zdjęcia z industrialnymi krajobrazami Niedobczyc. – Gdyby zgłosiła się do mnie dzielnica z prośbą o zdjęcia kwiatów, też bym takie znalazł w moim archiwum. Generalnie dużo fotografuję, więc każdy temat jest dla mnie dobry – przyznaje zwycięzca konkursu. – Nie sposób zrobić dobre zdjęcia w pięknym zakątku, ale ten konkurs pokazał, że nawet hałdy można pokazać w ciekawy sposób. Tyle, że często ktoś, kto mieszka w danej miejscowości nie dostrzega jej uroku. Trzeba czasem spojrzeć z zewnątrz, a większość uczestników jest spoza Niedobczyc – podsumowuje Mitko. Drugie miejsce w konkursie fotograficznym zdobył Marcin Połomski („Familoki_1”), a trzecie Andrzej Augustyn („Rymer Błędowska”). Jury przyznało również dwa wyróżnienia: Żanecie Dubiel (cykl „nimfetka”) oraz Marcie Wołoskiej („Cegły i płyty”). Nagrodzone fotografie oraz inne zdjęcia wymienionych autorów można oglądać w Domu Kultury Niedobrzyce. „Tygodnik Rybnicki” objął patronat nad konkursem.
 
Beata Mońka
  • Numer: 20 (79)
  • Data wydania: 13.05.08