Poniedziałek, 29 lipca 2024

imieniny: Marty, Olafa, Beatrycze

RSS

Nowy obraz na miejsce starego

08.04.2008 00:00
Rybnicka Parafia Augsbursko-Ewangelicka otrzymała replikę obrazu, który zdobi tamtejszy ołtarz.
– Obraz, który obecnie znajduje się na ołtarzu, jest  w złym stanie technicznym. Była u nas delegacja  z muzeum i fachowiec stwierdził, że trzeba coś z tym zrobić – przyznaje  ks. proboszcz Mirosław Sikora. 
 
Namalowania repliki obrazu  Bernharda Plöckhorsta „Chrystus i syn marnotrawny” podjął się Krzysztof Dublewski, artysta malarz i pracownik Muzeum. – Obecnie widniejący w naszym kościele obraz jest XIX- wieczną repliką. Będziemy się starać, żeby  i ona została poddana renowacji, bo to jest zabytek. Niestety, nie wiem, co z oryginałem, nie znam jego historii – mówił ks. Sikora podczas spotkania w Muzeum, gdzie odbyło się przekazanie repliki. Bernhard Plöckhorst – autor obrazu, który obecnie zdobi kościół – jest dość tajemniczą postacią. W archiwach zachowało się jedynie jego nazwisko. Wiele wskazuje na to, że obraz pochodzi  z  XIX wieku, ale mógł powstać wcześniej.  – Krążą słuchy, że stworzył kopię według oryginału artysty, który wcześniej malował ten sam temat. Z tego wynika, że gdzieś  w Europie  w katedrze,  kościele czy zbiorach prywatnych jest oryginał obrazu, który skopiował Plöckhorst – opowiadał Dublewski. Zauważył też, że kopia powinna być w stu procentach wiernym odbiciem oryginału. Jednak z jego pracą tak nie jest. Tym bardziej, że replika powstawała na podstawie zdjęć, jakie w Kościele Augsbursko–Ewangelickim zrobił fotografik Zenon Keller. – Myślę, że 90% udało mi się przenieść na mój obraz, a te pozostałe 10% to licentia poetica – zaznaczył autor. Jego dzieło mieli szanse zobaczyć uczestnicy spotkania, a kiedy ujrzą go parafianie w swoim kościele? – Terminu jeszcze nie znam. Miejski konserwator zbytków w uzgodnieniu z wojewódzkim konserwatorem wyda decyzję, kiedy i kto  może wymontować „stary” obraz i wstawić w jego miejsce „nowy”. To wbrew pozorom nie jest prosta sprawa – podsumował proboszcz Parafii Augsbursko–Ewangelickiej.
 
Symbolicznemu  przekazaniu repliki „Chrystusa i syna marnotrawnego” towarzyszyły: wykład Bogdana Klocha, dyrektora Muzeum oraz koncert zespołu „Il Sospiro”.
 
(bea)
  • Numer: 15 (74)
  • Data wydania: 08.04.08