Poniedziałek, 29 lipca 2024

imieniny: Marty, Olafa, Beatrycze

RSS

Dobry pomysł, czyli przepis na sukces

01.04.2008 00:00
Szkoła Podstawowa nr 1 im. Ludwika Holesza w Świerklanach została laureatem programu grantowego „Szkoła bez przemocy”.
Na organizowany po raz drugi konkurs wpłynęło ponad 900 projektów, spośród których wybrano 80. Świerklańska szkoła otrzyma 10 tys. zł na realizację dwóch swoich projektów: „Obrazy moje światłem malowane”, którego autorką jest nauczycielka Ilona Myszka oraz „Świerklany z bliska – warsztaty dziennikarskie”. Jego autorami są uczennica Magdalena Wolny oraz opiekun klasy dziennikarskiej Bogumiła Szmidt-Kruk.
 
Co robi dziennikarz?
 
Magdalena jest uczennicą szóstej klasy, była redaktorem szkolnej gazetki „Mądralla”. To właśnie w klasie dziennikarskiej zrodził się pomysł na warsztaty dziennikarskie. W ich ramach uczestnicy zapoznają się m.in. ze sposobami pracy dziennikarza, pojadą na wycieczkę do redakcji, stworzą folder o najciekawszych miejscach Świerklan, a także zorganizują Gminny Festiwal Twórczości Dziecięcej.
 
Od szklanej biżuterii do witraży
 
Natomiast projekt „Obrazy moje światłem malowane” ma na celu zapoznanie uczestników z oryginalną i mało znaną technika, jaką jest witraż Tiffany’iego. Oprócz tradycyjnej techniki witrażowej uczniowie poznają mozaikę szklaną, samodzielnie wykonają szklaną biżuterię oraz zawieszki, poznają także technikę szlifowania i owijania taśmą miedzianą. Podsumowaniem projektu będzie stworzenie „Małej Galerii Witrażu” na terenie szkoły. Uczniowie pojadą także na wycieczki do pracowni witrażu, a także do Krakowa, żeby zobaczyć witraże w Kościele Mariackim oraz witraże Stanisława Wyspiańskiego w kościele Franciszkanów.
 
Wypuszczą czerwone baloniki
 
Na gali rozdania grantów, która odbyła się 17 marca w Belwederze obecny był wiceminister edukacji – Zbigniew Włodkowski, który stwierdził, że kampania „Szkoły bez przemocy” i doświadczenia zdobyte w trakcie jej realizacji będą wsparciem w działaniach na rzecz poprawy sytuacji w placówkach wychowawczych i edukacyjnych. Podsumowaniem będzie ogólnopolska manifestacja dzieci i młodzieży 2 czerwca. Uczniowie wypuszczą w niebo czerwone baloniki, aby symbolicznie sprzeciwić się agresji.
 
(r)
  • Numer: 14 (73)
  • Data wydania: 01.04.08