Poniedziałek, 29 lipca 2024

imieniny: Marty, Olafa, Beatrycze

RSS

Zachwycali się miastem

04.03.2008 00:00
Po tej wizycie mamy lepsze wyobrażenie o Śląsku, no i o Rybniku – mówili marszałkowie  województw, którzy spotkali się w Rybniku.
– Tylko pogratulować  i się cieszyć, że tak dobrze się na Śląsku dzieje – stwierdził Stanisław Bajda, członek zarządu województwa podkarpackiego.
 
Gość z Rzeszowa przyznał, że  Śląsk wciąż jawi się jako region poprzemysłowy, gdzie jest duże bezrobocie, zdegradowane środowisko i szare miasta. – Rybnik zaprzecza temu wszystkiemu – zauważył Bajda, który uczestniczył w Konwencie Marszałków Województw.  – Jestem pod wrażeniem, bo zawsze te okolice kojarzyły mi się  z wielkim przemysłem. Natomiast to, co zobaczyłam tutaj, począwszy od szkoły muzycznej, przez elektrownię i kampus, zrobiło na mnie wrażenie. Naprawdę gratuluję – mówiła  Jolanta Szulc, wicemarszałek województwa warmińsko-mazurskiego. Dlaczego na miejsce spotkania wybrano Rybnik?  –  Bo jest miastem, które warto pokazać. Warto pokazać zmiany, procesy mądrego zarządzania, procesy rewitalizacji. Poza tym to miasto, które jest większości marszałków nieznane – stwierdził Mariusz Kleszczewski, członek zarządu województwa śląskiego. Spotkanie marszałków było nie tylko okazją do zwiedzenia Rybnika, ale i porozmawiania m.in. o zagadnieniach porządkowania gospodarki odpadami oraz roli samorządu województwa w zakresie planowania energetycznego. – Podczas konwentu są dyskutowane i omawiane określone problemy. Zawsze konwent pozwala ustalić stanowiska w wiodących kwestiach – wyjaśnił Kleszczewski. Tym razem w programie przewidziano przyjęcie stanowisk dotyczących  systemu kształcenia pielęgniarek oraz nowelizacji ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju. – Takim wiodącym problemem, który był dyskutowany w Ustroniu i kończy się tu w Rybniku  ustaleniem stanowiska marszałków, jest kwestia przejęcia przez samorządy kolejowych przewozów regionalnych – podsumował Kleszczewski.
 
(bea)
  • Numer: 10 (69)
  • Data wydania: 04.03.08