O miłości inaczej
Projekcje filmowe kina niezależnego oraz wernisaż wystawy „innej” fotografii zaproponowała w walentynkowy wieczór Galeria Dworek.
Na odwiedzających galerię czekały filmy o tematyce niekoniecznie walentynkowej. Wystawa „Ordinary people” Katarzyny Sejud, która postanowiła pokazać na zdjęciach, jak przeciętnie i normalnie wyglądają pary homoseksualne. Była też lampka szampana.
Projekt pochodzącej z Wodzisławia, a mieszkającej obecnie i pracującej w Jastrzębiu fotograficzki, powstał w Szwecji. Wszyscy bohaterowie fotografii są autentycznymi parami o różnym stażu, jedni spotykają się od kilku miesięcy, inni są ze sobą od kilku lat. Autorkę zdjęć zaskoczyło to, że na 16 par, trzy osoby pochodziły z Polski. Z towarzyszącego wystawie opisu można dowiedzieć się nieco więcej o niektórych bohaterach. Na przykład o Camilli i Ziizoo, jednym z pierwszych małżeństw homoseksualnych, które zdecydowało się na zabieg inseminacji. Razem prowadzą restaurację i wychowują córeczkę. Niestety, autorce zdjęć, która jest studentką UŚ oraz członkinią Jastrzębskiego Klubu Fotograficznego „Niezależni”, nie udało się dotrzeć do Rybnika, by osobiście opowiedzieć o sfotografowanych parach. Jej wystawę w Galerii Dworek można oglądać do 6 marca. Uczestnicy walentynkowego wieczoru obejrzeli też kilka filmów m.in. etiudę dokumentalną Jakuba Kossakowskiego „Ile znasz słów o życiu?”. To historia krakowskiej rodziny. Pod jednym dachem żyją: Radomiła Birkenmajer-Walczy i jej mężowie: obecny – Łukasz Walczy oraz były – Iwo Birkenmajer, który jest malarzem i poetą. Całą trójkę łączy przyjaźń i jak podsumowuje bohaterka filmu: „przyjaciel domu awansował na męża, mąż awansował na przyjaciela”. Wśród filmowych propozycji znalazły się również: „Azyl” i „Najlepszy przyjaciel mężczyzny” Radka Pająka związanego z zielonogórską Wytwórnią A’YOY oraz „Najświętsze słowa naszego życia” Waldemara Grzesika, które podzieliły jury ubiegłorocznego RePeFeNe.
(bea)
Najnowsze komentarze