Poniedziałek, 3 czerwca 2024

imieniny: Klotyldy, Leszka, Tamary

RSS

Tybet daleki i bliski

19.02.2008 00:00
Dom Kultury Chwałowice organizuje kolejne spotkanie z cyklu „Wieczór Sztuk”. Tym razem będzie ono poświęcone Tybetowi.
Wernisaż wystawy sztuki sakralnej, prezentacja stołów, wystawa fotografii, spotkanie autorskie i koncert wypełnią program „Tybetańskiego Wieczoru Sztuk”.
 
Najbardziej znaną na zachodzie formą sztuki tybetańskiej są tanki, czyli zwijane obrazy, które są malowane na bawełnianym płótnie bardzo trwałymi farbami mineralnymi i roślinnymi oraz złotem i srebrem. Ich stworzenie wymaga głębokich studiów i osiągnięcia określonego stopnia rozwoju duchowego malarza. Aby tanka spełniła swoją funkcję, łącznika między samym praktykującym (malującym lub oglądającym) oraz jego praktyką medytacyjną, musi być perfekcyjnie wykonana, zgodnie z kanonem. Tanki będą ozdobą wystawy „Sztuka sakralna Wschodu”, której otwarcie odbędzie się podczas „Wieczoru Sztuk”.
 
Będzie temu towarzyszyć prezentacja autorskich stołów Lidii Grosz – rybniczanki, która obecnie mieszka i pracuje w nadmorskim miasteczku na Majorce. Absolwentka wydziału Budownictwa i Architektury Politechniki Śląskiej na wiele lat porzuciła odkrytą już w dzieciństwie pasję tworzenia. Wróciła do niej w połowie lat 90-tych. Do dekorowania mebli zainspirował ją kontakt z ezoteryką. Zaczęła czerpać z symboliki różnych kultur, a w szczególności symboli celtyckich. Z czasem wprowadziła również wzory florystyczne.
 
Uczestnicy „Tybetańskiego Wieczoru Sztuk” będą mieli także okazję zobaczyć wystawę fotografii, których autorem jest Łukasza Wall, wrocławianin, nauczyciel akademicki, pilot wycieczek turystycznych i organizator egzotycznych wypraw. Pracę naukową łączy ze swoimi pasjami: poznawaniem nowych miejsc, ludzi, odkrywaniem odległych kultur, fascynacją górami i fotografią.
 
„Tybet daleki i bliski – prawda i fałsz” to tytuł spotkania z Maciejem „Magórą” Góralskim, znawcą buddyzmu i kultury tybetańskiej, tłumaczem ksiąg buddyjskich, związanym od lat z Muzeum Azji i Pacyfiku w Warszawie. Zaprezentuje on także projekt muzyczny „2ndHandBeatnix:Lal&Magura”, odwołujący się do pokolenia bitników lat 50-tych z USA. Muzyka została stworzona, zaaranżowana i wyprodukowana przez Andrzeja Lalina Kasprzyka. Bazuje ona głównie na dźwiękach wydobytych przez Magurę z syberyjskiego bębna szamańskiego Tuur, muszli tybetańskiej oraz buddyjskich dzwonków i gongów. Z kolei teksty są oparte na fragmentach utworów Allena Ginsberga, Gary Snydera oraz Jacka Kerouaca.
 
„Tybetański Wieczór Sztuk” odbędzie się w DK Chwałowice 22 lutego. Spotkanie rozpocznie się o 18.00. Wstęp wolny.
 
(bea)
  • Numer: 8 (67)
  • Data wydania: 19.02.08