Czwartek, 19 grudnia 2024

imieniny: Gabrieli, Dariusza, Urbana

RSS

Trochę strasznie, a trochę zabawnie

29.01.2008 00:00
Polskie: horror i komedia, chorwacko–słoweński komediodramat oraz dramat rodem z Hiszpanii oto lutowe propozycje DKF „Ekran”.
W pierwszy lutowy wieczór (4 lutego) widzów DKF „Ekran” czeka dreszczyk emocji za sprawą „Hieny” Grzegorza Lewandowskiego z Borysem Szycem. Zdjęcia do filmu były kręcone na osiedlu familoków w Bytomiu i postindustrialnych terenach w Chorzowie. Nie był to przypadkowy wybór, bo „Hiena” to opowieść o irracjonalnym strachu, zaprzątającym wyobraźnię kilkunastoletniego chłopca, któremu w kopalnianym wypadku zginął ojciec. Mały włóczy się po okolicy, po tzw. Martwym Polu. Jego fantazję rozpala wieść, że z pobliskiego zoo uciekła hiena. To ją uznaje za morderczynię, gdy policja odnajduje na Martwym Polu kolejne trupy. Ale czy te zbrodnie naprawdę mają miejsce? A może są tylko wytworami wyobraźni bohatera? A czy „Hiena” to rzeczywiście horror, czy jak twierdzą niektórzy widzowie i krytycy film wywołujący raczej uśmiech na twarzy niż strach, może rozstrzygnąć wizyta w DKF-ie.
 
Natomiast w ostatni lutowy poniedziałek (25 lutego) na ekranie zagości jeden z najbardziej wychwalanych filmów ubiegłego roku, zdobywca licznych nagród m.in. za reżyserię na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni – „Sztuczki” Andrzeja Jakimowskiego.
 
To pełna błyskotliwego humoru opowieść o samochodach, kobietach i miłości. 6-letni Stefek postanawia rzucić wyzwanie opatrzności. Chłopiec wierzy, że sprowokowany przez niego ciąg drobnych zdarzeń pozwoli mu zbliżyć się do ojca, który porzucił matkę dla innej kobiety. Film Jakimowskiego bywa stawiany obok takich obrazów jak: „Amelia”, „Duża ryba” czy „Jasminum”.
 
Lutowe spotkania filmowe wypełnią także projekcje: chorwacko–słoweńskiego „Odgrobadogroba” oraz hiszpańskich „Księżniczek”. Bohaterem pierwszego z nich jest trzydziestolatek, który swój talent pisarski realizuje tworząc mowy pogrzebowe. Nie zawsze świadomie wplata w nie własny sposób postrzegania biegu wydarzeń i filozofii życia. Drugi z filmów jest reklamowany jako piękna bajka o koszmarnym świecie. Jego bohaterkami są dwie młode prostytutki, które połączyła przyjaźń oparta na wspólnym dążeniu do lepszego życia.
 
Wszystkie seanse DKF-u rozpoczynają się o 19.30. Miesięczny karnet kosztuje 30 zł, zaś bilet na jeden film 10 zł.
 
(bea)
  • Numer: 5 (64)
  • Data wydania: 29.01.08