Czwartek, 19 grudnia 2024

imieniny: Gabrieli, Dariusza, Urbana

RSS

Jest w orkiestrze dętej taka siła

16.10.2007 00:00
Orkiestra kopalni, „Chwałowice” uroczyście obchodziła stulecie swojego istnienia.

Jubileuszowy koncert odbył się niedawno w Domu Kultury w Chwałowicach. Uczestniczyli w nim m.in. przedstawiciele Polskiego Związku Chórów i Orkiestr, a także dyrekcja kopalni „Chwałowice”, samorząd dzielnicy, a także wielu zaproszonych gości.

Orkiestra dęta KWK „Chwałowice” powstała w 1907 roku, zaraz po powstaniu Donnersmarkgrube (dzisiejsza kopalnia „Chwałowice”). Założycielami i pierwszymi kapelmistrzami byli: Alojzy Langer i Jan Hanke. Początkowo orkiestra grała w składzie 16-18 osobowym, a po 1945 roku – w składzie 30 osobowym.

Orkiestrę finansowała kiedyś kopalnia. Tak było do 1990 roku, odkąd opłacana jest ze składek załogi. Od 1970 do 1990 roku przy orkiestrze funkcjonowała szkółka dla młodzieży. Prowadzili ją kapelmistrzowie i nauczyciele: Niemczyk, Ewald Lanuszny i Piotr Cupok, a współpracowali z nimi Jan Wojaczek, Adam Abrahamczyk, Andrzej Siwicki i Marcin Bytomski, a w okresie od 1988 do 1991 roku – Zenon Sierny i Adam Abrahamczyk.

W 2001 roku orkiestrze kopalni „Chwałowice” udało się pozyskać środki z projektu Know How Fund skierowane na likwidowanie negatywnych skutków restrukturyzacji górnictwa. Realizowano projekt zatytułowany „Muzyka i śpiew drogą do przezwyciężenia trudności losowych

W 1961 roku orkiestra dęta przystąpiła do Związku Śląskiego Kół Śpiewaczych. Grała wtedy w składzie 6 klarnetów, 6 trąbek, 5 tenorów, 4 rogi, 2 puzony, 3 basy, 3 instrumenty perkusyjne i 2 fanfary. Kapelmistrzami byli kolejno: Alojzy Langer i Jan Hanke (do 1910 roku), Paweł Rojek (do 1946 roku), Ewald Lanuszny (1946–1977), Kazimierz Stawicki (1977–1979), Piotr Cupok (do 1988) Zenon Sierny (od 1988), Funkcję prezesa pełnili: Norbert Ochojski, Eryk Kuczera, Stanisław Chowaniec, Andrzej Siwicki, Krzysztof Oleś. W zarządzie pracowali: Wiktor Dronia, Herbert Cichecki, Eryk Kuczera, Alfons Sierny, Stanisław Chowaniec, Leon Słowik, Adam Abrahamczyk, Hubert Krzesz, Czesław Filec oraz Adam Wojaczek. Obecnie trzonem orkiestry są Zenon Sierny, Grzegorz Graf (perkusja) oraz Adam Abrahamczyk (trębacz).

Przez krótki czas orkiestra odbywała próby w prywatnym budynku restauracji Kuczery w Chwałowicach, w latach 1907–1939 na terenie kopalni, krótko przez i po II wojnie światowej – w Domu Górnika, od 1947 roku – w jednej z sal zarządu kopalni, w 1956 roku została przeniesiona do remizy strażackiej na terenie kopalni, od 1971 roku ćwiczyła w barakach przy kopalni, w 1983 roku została przeniesiona do Zakładowego Domu Kultury, a w 1991 roku wróciła do baraków.

Warto dodać, że w orkiestrze Chwałowice muzykowanie przechodzi z ojca na syna. Muzykują tutaj cale rodziny. Rodowe tradycje w orkiestrze kontynuowali: Adam i Saturnin Abrahamczykowie, Andrzej i Marcin Siwiccy, Zenon Sierny, który tradycje muzykowania przejął od dziadka Norberta Ochojskiego i ojca – Alfonsa Ochojskiego. W orkiestrze grał także brat mojego dziadka, Albin – wspomina obecny kapelmistrz. Do grona rodzinnych muzyków zalicza się także Joanna Szymik, która tę pasję przejęła po ojcu.

Orkiestra występuje na przeglądach, festiwalach, zjazdach, podczas wielu uroczystości państwowych, górniczych, okazjonalnych, koncertowała także w Czechach, Włoszech, Francji, Hiszpanii. W 1997 roku do orkiestry KWK Chwałowice została przyłączona orkiestra kopalni: „Rymer”. Najdłużej w orkiestrze gra Stanisław Chowaniec z Rybnika-Meksyku, jest tutaj od 52 lat.

Z okazji jubileuszu orkiestra została odznaczona złotą i srebrną odznaką honorową PZCHiO. Warto dodać, że orkiestry wywodzą się znane u nas formacje: Hajer Kapela oraz South Silesian Jazz band.

Iza Salamon

  • Numer: 42 (49)
  • Data wydania: 16.10.07