Czwartek, 19 grudnia 2024

imieniny: Gabrieli, Dariusza, Urbana

RSS

Łowcy informacji w sieci

09.10.2007 00:00
Na ile nowoczesne technologie informacyjne i komunikacyjne mogą usprawnić zarządzanie miastami – zastanawiali się uczestnicy konferencji w Kampusie.

– Zbudowanie e–administracji jest niemożliwe bez społeczeństwa informacyjnego – przypomniał dr Grzegorz Szewczyk z Uniwersytetu w Kokkoli, od 20 lat mieszkaniec Finlandii.

Ponad 70% fińskich gospodarstw domowych posiada własne komputery. Około 60% ma dostęp do szerokopasmowego internetu. – Dostęp do technologii to pierwszy etap budowania społeczeństwa informacyjnego. Kolejny – to edukacja, a ostatni – „karta członkowska”, czyli przynależność do tego społeczeństwa – wyjaśniał Grzegorz Szewczyk. Jak pokazują statystyki, w Finlandii z internetu zaczyna także korzystać coraz więcej osób starszych. – Finowie dużo serfują, ale problemem staje się „samotność w sieci”. Maile, SMS–y zastępują bezpośrednie rozmowy – zauważył mówca.

Po pierwsze: porządek

O doświadczeniach fińskich miast opowiedział również Heikki Lunnas ze Związku Władz Lokalnych i Regionalnych Finlandii. – Podstawą dobrze funkcjonującej e–administracji, jest dobrze funkcjonująca administracja – podsumował swoje wystąpienie gość z Finlandii. Jednym słowem najpierw należy uporządkować procedury, usprawnić działania samorządów, a potem wprowadzać nowoczesne technologie.

Elektroniczne rządy

Jak proces ten przebiega w polskich miastach, prezentowali przedstawiciele magistratów m.in. z Poznania, Łodzi, Tarnowa, Gdańska i Rybnika. – Przyspieszenie funkcjonowania elektronicznego obiegu dokumentów w administracji na szczeblu samorządowym jest jednym z priorytetów rządu – przyznała Agnieszka Suska-Buława, Naczelnik Wydziału Społeczeństwa Informacyjnego w Departamencie Informatyzacji MSWiA. Do innych zadań na lata 2007–2013 związanych z informatyzacją należą również: digitalizacja dóbr kultury oraz upowszechnianie wiedzy informatycznej wśród osób starszych. – Za priorytet uważamy wspieranie otwartych standardów – podkreśliła przedstawicielka MSWiA. O ten ostatni, cel m.in. walczą miłośnicy Wolnego Oprogramowania.

Podczas dwudniowego spotkania rozmawiano również o Systemach Informacji Przestrzennej (GIS), służących wprowadzaniu, gromadzeniu i przetwarzaniu szeregu danych. Jednym z przykładów jaki przedstawiono uczestnikom był Rybnicki System Informacji Przestrzennej. Organizatorami konferencji „Nowoczesne technologie informacyjne i komunikacyjne jako narzędzie zarządzania miastem” były: Związek Miast Polskich, Śląski Związek Gmin i Powiatów oraz Urząd Miasta Rybnika.

Beata Mońka

  • Numer: 41 (48)
  • Data wydania: 09.10.07