Poniedziałek, 3 czerwca 2024

imieniny: Klotyldy, Leszka, Tamary

RSS

Ogłoszenie, które zmieniło życie

05.06.2007 00:00
Dzięki projektowi „Odziedzicz pracę" nie tylko zdobył zatrudnienie, ale patrzy teraz na życie z większym optymizmem.

Kiedy tracił już nadzieję na zatrudnienie, nagle w urzędzie pracy zobaczył ogłoszenie, które zmieniło całe jego życie.

Dzisiaj Mirosław Kozieł z Chwałowic może o sobie powiedzieć, że jest szczęśliwy. Nie tylko znalazł pracę, ale odzyskał pewność siebie i wewnętrzną równowagę. - A wszystko dzięki projektowi „Odziedzicz pracę" - wspomina dzisiaj rybniczanin.

Szczęśliwa jedenastka

Iwona Sobik i Mirosław Kozieł z Chwałowic mają jedenaścioro dzieci. - Przez siedem lat pracowałem jako betoniarz w Golejowie. Z powodu redukcji załogi straciłem pracę. Przeżyliśmy ciężkie chwile - wspomina Mirosław Kozieł. Było to w 2002 roku. Przez cztery lata bezskutecznie szukał zatrudnienia. Pracował dorywczo. Tracił nadzieję.

Nie wszystko stracone

Ponad rok temu zobaczył w urzędzie pracy ogłoszenie o naborze na kurs budowlany w zakresie nowoczesnego wykończenia wnętrz. Skierowany był do osób, które od dwóch lat nie mają pracy i są mieszkańcami Niedobczyc, Boguszowic, Chwałowic, Paruszowca-Piasków oraz Czerwionki-Leszczyn. - Zapaliła się we mnie iskierka nadziei - mówi pan Mirosław. Wkrótce dołączył do czternastoosobowej grupy.

Kurs wszystko zmienił

Na dobry początek uczestnicy szkolenia spędzili dwa dni w ośrodku wypoczynkowym w Ustroniu. - W czasie szkolenia uczyliśmy się podstaw obsługi komputera, mieliśmy spotkania z psychologiem, wykłady teoretyczne, a następnie praktyki i staż - wspomina Mirosław Kozieł. Potem pojechał wraz z innymi na trzy tygodnie do Malmo w Szwecji, gdzie pracował w firmie budowlanej, a na zakończenie kursu otrzymał certyfikat. - Na własną rękę zacząłem szukać pracy i wtedy dopiero przekonałem się, jak ważny był ten kurs. Pracodawcy zwracali na to uwagę, nagle otrzymałem bardzo dużo ofert pracy - mówi rybniczanin.

Odzyskali wiarę

Od kilku miesięcy pracuje w Spółdzielni Rolniczo - Produkcyjnej w Jankowicach. Jest bardzo zadowolony. Inaczej patrzy na siebie, łatwiej mu się rozmawia z ludźmi, zyskał wiarę w siebie. - Po skończeniu kursu dalej jesteśmy uczestnikami projektu. Otrzymujemy zaproszenia na festyny, spotkania integracyjne całych rodzin - mówi rybniczanin. W projekcie „Odziedzicz pracę" uczetniczyła także pani Iwona oraz dzieci. Brali udział w spotkaniach, poznali nowych ludzi. Ich życie bardzo się zmieniło. - Dziękujemy za pomoc w trudnych chwilach szczególnie radnemu Andrzejowi Wojaczkowi. Dzięki niemu mamy to mieszkanie. Dziękujemy także pani wiceprezydent Joannie Kryszczyszyn i panu Tomaszowi Harsze z projektu za wpsniałą współpracę i wsparcie - dodaje Iwona Sobik.

Pomagają rozpocząć nowe życie
Projekt „Odziedzicz pracę" realizowany jest w Rybniku od 31 października 2004 roku. Jego głównym celem jest wypracowanie metod hamujących proces dziedziczenia bezrobocia w rodzinach borykającyh się z problemem długotrwałego bezrobocia. Program zakłada pracę z psychologami, doradcami zawodowymi oraz pedagogami. Uczestnicy biorą udział w szkoleniach, praktykach zawodowych, warsztatach, wyjeżdżają do partnerów zachodnich programu. Kierownikiem projektu jest Tomasz Harsze, a zastępcą - Joanna Kryszczyszyn, wiceprezydent Rybnika. Realizacja projektu zakończy się 29 lutego 2008 roku.

Iza Salamon

  • Numer: 23 (30)
  • Data wydania: 05.06.07