Poniedziałek, 29 lipca 2024

imieniny: Marty, Olafa, Beatrycze

RSS

Naukowcy bili brawo

29.05.2007 00:00
Tomek Brzezinka, uczeń trzeciej klasy Gimnazjum nr 10 w Rybniku-Ligocie odniósł sukces w konkursie z fizyki.

Utalentowany rybniczanin zrobił furorę w Warszawie

Tomek Brzezinka z Gimnazjum nr 10 w Rybniku-Ligocie po raz drugi zdobył tytuł laureata polskiej edycji Międzynarodowego Konkursu Fizycznego „Talent Search” – „Poszukiwanie Talentów”.

Byłem zaskoczony, nie liczyłem na tak wysokie miejsce – powiedział nam po przyjeździe ze stolicy Tomek Brzezinka z G10 na Ligocie. W swojej kategorii wiekowej wyprzedził 180 najlepszych uczniów z całej Polski i zdobył główną nagrodę konkursu – międzynarodowy dyplom Młodego Polskiego Ambasadora Fizyki oraz tygodniową wycieczkę do Grenoble – malowniczo położonej miejscowości, leżącej u podnóży francuskich Alp. Organizatorem konkursu jest Wydział Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego oraz fundacja Pro Physica.

Jurorzy byli zachwyceni

Aby zdobyć laury każdy uczestnik musiał wykonać i przesłać jurorom szereg zadań. Musiał zaprojektować i przeprowadzić doświadczenie, zrobić fotografię, napisać esej, pomóc w prowadzeniu lekcji w szkole i na koniec zdobyć za te zadania jak największą liczbę punktów. Do finału przeszli najlepsi. Po przyjeździe do Warszawy finaliści musieli dokonać „obrony” swoich prac odpowiadając na szereg pytań przed czterema komisjami, składającymi się z wybitnych pracowników Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego.  Kiedy Tomek prezentował przygotowane przez siebie doświadczenia, naukowcy bili mu brawo.

Utalentowani bracia

Tomek Brzezinka mieszka w Kamieniu i ma dwóch braci. Starszy, Grzegorz również ma na swoim koncie osiągnięcia z fizyki, obecnie studiuje na drugim roku fizyki medycznej. Młodszy z braci jest dopiero w piątej klasie i z fizyką jeszcze się nie zetknął.

Przygoda Tomka z fizyką zaczęła się już w pierwszej klasie gimnazjum. Za namową swojego nauczyciela fizyki – Lesława Gacki, wziął udział w pierwszej edycji konkursu i od razu uzyskał tytuł laureata. W następnych latach również zdobywał lub ocierał się o najwyższe nagrody w różnego rodzaju konkursach z fizyki. Zaskakiwał  organizatorów zarówno swoją wiedzą, jak i ciekawymi pomysłami. – Jestem bardzo zadowolony i dumny z osiągnięć Tomka, ale znam go od trzech lat i powiem szczerze, że jego sukces nie był dla mnie zaskoczeniem. Nie trzeba było go do niczego namawiać ani zmuszać. Fizyka to po prostu jego pasja – mówi o swoim podopiecznym nauczyciel G10 na Ligocie.

W ślady brata

Z wysokiej lokaty  Tomka w międzynarodowym konkursie cieszy się cała szkoła i jego rodzina. I jest to z pewnością nie ostatni jego taki sukces w dziedzinie fizyki. Z pewnością utalentowany rybniczanin nieraz rozsławi swoje miasto w Polsce czy nawet poza granicami. Po szkole średniej Tomek prawdopodobnie pójdzie w ślady brata – chce studiować fizykę medyczną.

(izis)

  • Numer: 22 (29)
  • Data wydania: 29.05.07