Czwartek, 19 grudnia 2024

imieniny: Gabrieli, Dariusza, Urbana

RSS

Pytania bez cenzury, odpowiedzi kontrolowane

03.04.2007 00:00
Marcowa sesja Rady Miasta trwała do północy. Jak co roku, przedstawiciele straży pożarnej i policji złożyli sprawozdania.

Podczas wystąpienia Ryszarda Sadowskiego – komendanta straży miejskiej, radni prosili o zwiększenie liczby patroli w okolicach szkół podstawowych, zwłaszcza po zakończeniu zajęć.

Franciszek Kurpanik, radny z ramienia PO, zwrócił się z pytaniem o anonim, jaki dotarł do prezydium rady odnośnie mobbingu w straży miejskiej. Spytał również o procesy, jakie toczą się przeciw komendantowi i jego zastępcy. Sprawy dotyczą podejrzeń o mobbing i niszczenie dokumentacji w rybnickiej komendzie straży miejskiej. – Czy osoby związane z tą sprawą mogą dalej pełnić kierowicze obowiązki w straży? Gdyby to zdarzyło się w policji, jestem przekonany, że dawno straciłyby kierownicze stanowiska – zapytał prezydenta radny Kurpanik. Odpowiedzi na pytania nie zadowoliły go. – Z pewnością tak tego nie zostawię. Mieszkańcy pytają nas o to, należy im się wyjaśnienie, dlatego będę składał w tej sprawie interpelacje na następnej sesji – zapewnił.

Runął sufit i... nic

Sporo pytań radni mieli także do Piotra Mikołajca, powiatowego inspektora nadzoru budowlanego. Henryk Cebula, radny PiS, pytał o zawalenie się stropu w Rybnickim Centrum Kultury. Inspektor wyjaśniał, że jego interwencja nie była tam potrzebna, bo zarwał się sufit podwieszany, a to nie kwalifikuje się do katastrofy budowlanej.

Pieniądze na fontanny

Dużą część obrad zajęła sprawa zmian w budżecie. Radni zwiększyli między innymi o 320 tysięcy złotych wydatki na przeprowadzenie kompleksowych badań ruchu drogowego i pieszego. Zarząd Zieleni Miejskiej otrzymał także 50 tysięcy złotych na sfinansowanie kosztów utrzymania fontanny na placu Wolności oraz kaskady wodnej na schodach do Rybnickiego Centrum Kultury. Tak duże nakłady na utrzymanie tych obiektów wzbudziły szereg wątpliwości radnych. – To tylko jednorazowy koszt, trzeba zakupić aparaturę do czyszczenia wody – uspokajał prezydent Adam Fudali.

Postoją za 30 groszy

Radni zlikwidowali 6 techników po zawodówkach oraz powołali dwa kolejne, w tym jedno uzupełniające dla osób dorosłych przy ulicy Kościuszki 23. Samorządowcy wzięli także na tapetę opłaty związane z postojem pojazdów na terenach miejskich. Jest to pierwszy krok do wprowadzenia opłat 15-minutowych które dla samochodów osobowych nie będą niższe niż 30 groszy za kwadrans i 1 zł za godzinę. Radny PO – Bronisław Drabiniok poruszył także sprawę drogi, która ma przebiegać przez teren kopalni Chwałowice i może uniemożliwić wydobywanie znacznych pokładów węgla, według szacunkowych obliczeń to prawie 90 milionów ton. W najbliższym czasie prezydent planuje zorganizowanie spotkania w tej sprawie z kierownictwem kopalni.

Adrian Czarnota

  • Numer: 14 (21)
  • Data wydania: 03.04.07