Więcej jest dobrego
Moja rodzina mieszka w Wielopolu z dziada pradziada. To moja rodzinna miejscowość. Tutaj się urodziłem, tutaj chodziłem do szkoły i ożeniłem się. Od dwóch kadencji działam w radzie dzielnicy. W porównaniu do minionych lat, wiele spraw idzie u nas ku lepszemu. Myślę, że podobnie sądzi też wielu mieszkańców Wielopola, mimo utrudnień. Wymienię może najważniejsze inwestycje z kilku minionych lat: to sala gimnastyczna, budowa dróg systemem gospodarczym, uzupełnianie punktów oświetleniowych, odwodnienia. Obecnie zakończyły się u nas prace kanalizacyjne. 95 proc. domów może się przyłączyć do sieci. Jest to w naszych czasach wygoda, a zarazem pewnego rodzaju obowiązek wynikający z faktu naszej przynależności do Unii Europejskiej. Sercem naszej dzielnicy jest obiekt rekreacyjno-sportowy przy remizie OSP. Tutaj mieszkańcy się spotykają, bawią się. Są tu sprzyjające warunki dla dzieci.
Warto dodać, że nasza remiza została wybudowana z inicjatywy strażaków przy udziale zarówno strażaków jak i społeczności. Budowa prowadzona była na raty. Obiekt został oddany do użytku w 2001 roku. Obecnie w remizie strażackiej ma swoją siedzibę rada dzielnicy i klub sportowy.Wszystkie organizacje współpracują ze sobą, jeśli coś robimy, to dla nas wszystkich albo dla naszych dzieci. Zawsze znajdzie się chociaż mała grupka ludzi, którzy są gotowi coś zrobić społecznie. Do takich osób z pewnością należy u nas pan Henryk Frystacki.
Obecnie rozpoczyna się u nas remont drogi 78. I tutaj mój apel do mieszkańców o zrozumienie. Jeśli chcemy mieć dobre drogi, musimy trochę pocierpieć. Przewidywana jest na ten czas reorganizacja ruchu i na pewno będzie zalecany objazd: z Gliwic ulicą Podmiejską, przez Elektrownię i do centrum. Zablokowany będzie także m.in wjazd z ulicy Gliwickiej na ulicę Podleśną. Ruch będzie skierowany ulicą Strąkowską.
Marian Balon
Wszystkie działające u nas organizacje współpracują ze sobą. Jeśli coś robimy, to dla całej społeczności Wielopola albo dla naszych dzieci. Zawsze znajdzie się u nas chociaż mała grupka ludzi, którzy są gotowi zrobić coś społecznie.
Psy i koty mają tutaj swoją przystań
Jednym z charakterystycznych miejsc w Wielopolu jest Schronisko dla Zwierząt. Wiele szkół czy też organizacji skupiających miłośników czworonogów prowadzi akcje charytatywne na rzecz tej placówki.
Cegły na bazylikę
Nazwa Wielopole wskazuje na bogactwo pól uprawnych w tej miejscowości. Rzeczywiście, dawne Wielopole sięgało po Orzepowice i Chwałęcice, obejmując tereny powstałej ok. 1500 roku Rybnickiej Kuźni. Od 1532 r. w przysiółku Strąkowiec działał młyn wodny. Począwszy od XIX wieku we wsi pracowały dwie cegielnie, zlokalizowane przy ulicach Strąkowskiej i Gliwickiej. Jedna z nich, należąca do rodziny Woźniczka, znana była z produkcji wysokogatunkowej cegły, użytej m.in. do budowy kościoła św. Antoniego. W 1976 roku w Wielopolu utworzono osobną parafię. Wtedy też do wsi przeniesiono zabytkowy, drewniany kościółek z Gierałtowic. Do jego wezwania św. Katarzyny dodano – pochodzące ze starej, wielopolskiej kapliczki – wezwanie Matki Boskiej Różańcowej.
Od 1973 roku Wielopole jest dzielnicą Rybnika.
(źródło: www.rybnik.pl)
Najnowsze komentarze