Czwartek, 19 grudnia 2024

imieniny: Gabrieli, Dariusza, Urbana

RSS

Lepiej w porę poddać się badaniom

02.01.2007 00:00
Co roku w Polsce u trzynastu tysięcy osób stwierdza się raka jelita grubego. Największym dramatem jest to, że choroba rozpoznawana jest zbyt późno.

W większości przypadków nowotwór ten powstaje na podłożu polipów – łagodnych gruczolaków. Przemiana gruczolaka w raka zachodzi poprzez serię mutacji genetycznych. Proces trwa zwykle około 10 lat. Najczęściej we wczesnym stadium choroba rozwija się bezobjawowo, dlatego pacjent zbyt późno trafia do lekarza. Wyniki leczenia tej choroby w Polsce należą do jednych z najgorszych. Po operacji dłużej niż 5 lat przeżywa zaledwie 25% chorych. Sytuację mogłyby poprawić badania przesiewowe. Najwyższą wykrywalność zmian nowotworowych w jelicie grubym daje kolonoskopia. Takie badanie bezpłatnie wykonuje Centrum Gastroenterologii, który mieści się przy ul. Armii Ludowej 1 (niedaleko dawnej kopalni 1 Maja) w Wodzisławiu.

– Program, który realizujemy jest finansowany przez Ministerstwo Zdrowia w ramach ogólnokrajowej akcji profilaktycznej. Kolonoskopia jest darmowa zarówno dla osób poddających się badaniu jak i dla lekarzy, którzy na nie kierują – tłumaczy Stanisław Skupień, specjalista gastroenterologii z wodzisławskiego centrum.

Do badań kwalifikują się osoby od 50 do 65 lat bez objawów raka jelita grubego oraz pacjenci w wieku od 40 do 65 lat, którzy mieli w rodzinie przynajmniej jednego krewnego pierwszego stopnia, czyli rodziców, rodzeństwo lub dzieci z nowotworem jelita grubego.

Podczas zabiegu, który trwa nie więcej niż 30 minut za pomocą endoskopu lekarz ogląda wnętrze całego jelita grubego. Dodatkowo w przypadku stwierdzenia polipów można je od razu usunąć.

– Pacjent jest przez cały czas przytomny. Dożylnie podajemy środki przeciwbólowe i uspokajające. Istnieje także możliwość znieczulenia ogólnego – dodaje Stanisław Skupień. Centrum Gastroenterologii dysponuje sprzętem najnowszej generacji, a zabieg przeprowadzają lekarze specjalizujący się w leczeniu chorób układy pokarmowego. Więcej informacji pod numerem telefonu: 032 457 25 77.

(j.sp)

  • Numer: 1 (7)
  • Data wydania: 02.01.07