Czwartek, 19 grudnia 2024

imieniny: Gabrieli, Dariusza, Urbana

RSS

Marzy nam się rekreacja nad Nacyną

02.01.2007 00:00
Henryk Wodecki, przewodniczący Zarządu Dzielnicy Smolna. Kiedyś nasza Smolna to była wieś, ale zajmowała znacznie większy obszar niż obecnie, gdyż należały do niej pola, gdzie dzisiaj stoją osiedla Kilińskiego, Reymonta, Sławików i Nowiny.

Pierwsze wzmianki o istnieniu wsi Smolna pochodzą z XIII stulecia. Długo była samodzielną miejscowością, rozwijającą się obok Rybnika. Granicę obu miejscowości wyznaczała rzeka Nacyna, nazywana przez mieszkańców „Prostą” albo „Wodą Rybnicką”. W 1907 roku została przyłączona do Rybnika. W 1022 roku do dzielnicy przybyli franciszkanie, a dwa lata później powstał na Smolnej pierwszy kościół. Dzisiaj nasza dzielnica zmieniła swoje oblicze głównie ze względu na osiedla, które tu powstawały. Co ciekawe, mieszkańcy z bloków bardzo szybko zintegrowali się ze środowiskiem i obecnie uważam, że bardzo dobrze nam się współpracuje. Dobra atmosfera na Smolnej to także zasługa firm działających w naszej dzielnicy.

Jesteśmy im naprawdę bardzo wdzięczni za pomoc, za przychylność i hojność. To właśnie dzięki ich wsparciu mogliśmy zorganizować u nas wiele imprez, m.in festyn pierwszomajowy, z którego dochód przekazywany jest księdzu na organizację charytatywnych kolonii dla dzieci z rodzin potrzebujących pomocy. Bardzo dobrze układa nam się współpraca ze szkołami, przedszkolami i parafią św. Józefa. Bez przesady możemy powiedzieć, że stanowimy jedną wielką rodzinę Smolnioków, lubimy się spotykać, wspominać, śpiewać. Mieszkańcy czy to bloków czy domów jednorodzinnych są zgrani, o czym świadczy chociażby frekwencja na festynach czy innych spotkaniach. Jesteśmy dumni z działającego u nas zespołu „Przygoda”, cieszymy się również, że mamy w dzielnicy bardzo dobrze działające ogródki działkowe „Florian”. Jakie są nasze marzenia? Chcielibyśmy, żeby nad rzeką Nacyną, która jest coraz bardziej czysta, powstały tereny rekreacyjne. Coraz więcej u nas ładnych dróg i chodników. Ludzie chcą u nas mieszkać, o czym świadczy chociażby fakt, że z inicjatywy mieszkańców zostały do nas przyłączone dwa bloki z ul. Grunwaldzkiej. Cieszymy się z tego i naprawdę robimy wiele, żeby mieszkało się u nas jak najlepiej.

Znane Smolnioki

Longin Musiolik – publicysta, autor książek
Jerzy Dudek – bramkarz reprezentacji Polski
Józef Polok – aktor
Krzysztof Popek – światowej sławy muzyk i kompozytor
Tadeusz Androsz – wieloletni działacz samorządowy
Janusz Szymura – najlepszy śląski policjant
Smolniokami są także m.in. Arkadiusz Żabka – dziennikarz Radia 90 oraz Krzysztof Jaroch – rzecznik prasowy Urzędu Miasta

(izis)

  • Numer: 1 (7)
  • Data wydania: 02.01.07