Piątek, 17 maja 2024

imieniny: Sławomira, Paschalisa, Weroniki

RSS

Stawia na siebie

21.11.2006 00:00
Rybniczanka udowodniła, że dobry teatr może być sposobem na życie.

Oto Joanna Grabowiecka, rybniczanka. Bardzo młoda, bardzo zdolna i bardzo ambitna. Absolwentka teatrologii na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie oraz kierunku sztuki spektaklu na Uniwersytecie Paryż 8. Po dziewięciu latach studiowania i mieszkania daleko od domu wróciła do rodzinnego Rybnika i udowodniła, że teatr może być sposobem na życie. Wzięła udział w projekcie unijnym „Miejsca pracy w sektorze kultury”.

– Najważniejsza była chęć pracy. Podczas szkoleń można było dowiedzieć się m.in., w jaki sposób zdobyć pieniądze na realizację swoich planów oraz w jaki sposób zareklamować swoje przedsięwzięcie – mówi Joanna. Ona ze szkoleń wyciągnęła odpowiednie wnioski. Ostro wzięła się do pracy. Razem z teatrem Masquera przygotowała spektakl „Postać. Spowiedź artysty. Autoportret Francisa Bacona”. Joanna jest jego reżyserem i scenografem. A w dodatku, mieszkając w Paryżu, poznała Pierre’a Charrasa, autora sztuki i uzyskała jego zgodę na przetłumaczenie utworu na język polski i wystawienie sztuki w Polsce! – Trafiłam na ten tekst, gdy zbierałam materiały do mojej pracy magisterskiej o Baconie. Zrobił na mnie duże wrażenie, dlatego postanowiłam spotkać się z autorem. Tłumaczeniem zajęła się moja koleżanka, Katarzyna Sowula. Prapremiera odbyła się w Rybniku, w niezwykłej scenerii, bo w sali arteterapii z dramy Państwowego Szpitala dla Nerwowo i Psychicznie Chorych w Rybniku. Teraz Joanna wyrusza z Baconem dalej, do Krakowa i Warszawy. W Krakowie sztuka zostanie pokazana 25 i 26 listopada, a w Warszawie w grudniu.

(mos)

  • Numer: 2 (2)
  • Data wydania: 21.11.06