Sobota, 23 listopada 2024

imieniny: Adeli, Klemensa, Orestesa

RSS

Policjant z Wodzisławia członkiem gangu narkotykowego

15.10.2024 00:00 red

WODZISŁAW ŚL., REGION Brzmi jak scenariusz serialu kryminalnego. Tymczasem to ponura rzeczywistość. Policjant wydziału kryminalnego wodzisławskiej komendy, zamiast zajmować się zwalczaniem przestępczości narkotykowej, sam był członkiem gangu.

Były piłkarz, policjant, członek gangu

Od siedmiu lat służył w policji, w ostatnim czasie jako kryminalny zajmujący się przestępczością narkotykową. Dziś sam przebywa w areszcie z zarzutami dotyczącymi udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, która zajmowała się nie czym innym, a właśnie handlem narkotykami. Prokuratura Okręgowa w Katowicach, która prowadzi śledztwo w tej sprawie, zdawkowo odpowiedziała na nasze zapytanie, potwierdzając tylko, że jeden z zatrzymanych członków gangu to policjant.

– Wśród osób, którym przedstawiono zarzuty w śledztwie dotyczącym działania zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się przestępczością narkotykową był funkcjonariusz Policji z Wodzisławia Śląskiego – przekazuje rzecznik Prokuratury Okręgowej w Katowicach, prokurator Aleksander Duda.

Funkcjonariusze Biura Spraw Wewnętrznych Policji zatrzymali 31– latka 13 września na terenie jednej z firm w Rydułtowach. Decyzją Sądu Rejonowego osadzono go w areszcie tymczasowym na 3 miesiące. Zostanie wydalony ze służby.

– Komendant Komendy Powiatowej Policji w Wodzisławiu Śląskim wszczął postępowanie dyscyplinarne przeciwko temu mężczyźnie – informuje oficer prasowa wodzisławskiej policji, asp. sztab. Małgorzata Koniarska.

31– latek wstąpił w szeregi policji po zakończeniu przygody z piłką nożną. Służył od ponad siedmiu lat. Jak informuje prokurator Izabela Knapik z zespołu prasowego Prokuratury Okręgowej w Katowicach, członkowie grupy, do której należał mężczyzna, usłyszeli zarzuty zagrożone karą nawet 20 lat pozbawienia wolności. Łącznie w sprawie zarzuty postawiono już 19 osobom, a prokuratura nie wyklucza dalszych zatrzymań.

Na czym polegała działalność grupy?

W czasie, kiedy BSW zatrzymywała mieszkańca powiatu wodzisławskiego, kryminalni z katowickiej komendy wojewódzkiej wkroczyli do kilku miejsc na terenie województwa śląskiego i zatrzymali pięciu innych mężczyzn w wieku od 25 do 46 lat. Śledczy udowodnili im, że w latach 2020– 2022 w ten sposób wprowadzili na czarny rynek kilkaset kilogramów niedozwolonych środków odurzających.

– W siedzibie Prokuratury Okręgowej w Katowicach podejrzani usłyszeli zarzuty związane z wewnątrzwspólnotowym nabyciem i wywozem oraz wprowadzaniem do obrotu znacznej ilości środków odurzających i substancji psychotropowych w ilości kilkuset kilogramów marihuany, haszyszu, klefedronu i kokainy – uściśla prok. Izabela Knapik z zespołu prasowego PO w Katowicach.

Przestępczą działalność podejrzani prowadzili na terenie Górnego Śląska i Opolszczyzny. Po przeprowadzeniu czynności, prokurator skierował do sądu wniosek o zastosowanie tymczasowego aresztowania. Sąd Rejonowy Katowice Wschód, na wniosek prokuratora, orzekł 3– miesięczny areszt tymczasowy wobec wszystkich podejrzanych.

Na poczet zabezpieczenia orzeczonych w przyszłości przez sąd kar i środków karnych o charakterze majątkowym, przepadku, a także kosztów sądowych, prokurator wydał postanowienie o zabezpieczeniu mienia podejrzanych – gotówki w kwotach 388770 złotych, 56600 euro i samochodów. Jedno mieszkanie obciążono również hipoteką.

Katowicka prokuratura dodaje, że za wprowadzanie do obrotu środków odurzających i substancji psychotropowych w znacznej ilości grozi kara grzywny i kara pozbawienia wolności od lat 2 do 12. Z kolei dokonanie przywozu, wywozu, przewozu, wewnątrzwspólnotowego nabycia lub

wewnątrzwspólnotowej dostawy środków odurzających, substancji psychotropowych w znacznej ilości zagrożone jest karą grzywny i karą pozbawienia wolności od lat 3 do 20.

Zarzuty usłyszało już 19 osób

Wrześniowe zatrzymania, to – jak informuje policja – część dużej sprawy, w ramach której na początku stycznia 2023 roku przeprowadzono spektakularną akcję z udziałem katowickich kryminalnych i funkcjonariuszy Centralnego Biura Śledczego Policji, którą poprzedziła wielomiesięczna praca operacyjna.

– Policjanci weszli jednocześnie do kilku miejsc w Bytomiu, Chorzowie i Rudzie Śląskiej. Przechwycili aż 13 kg różnych narkotyków, broń palną, kilkaset sztuk amunicji i ponad 50 tys. zł. W jednym z mieszkań, w Bytomiu, znaleźli także materiały wybuchowe z zapalnikiem. Na miejsce

natychmiast wezwano pirotechników z Samodzielnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji w Katowicach, bytomską Jednostkę Ratownictwa Górniczego i pogotowie ratunkowe. W tym samym czasie policjanci ewakuowali z kamienic 50 mieszkańców, a w budynku odcięto dopływ gazu. Pirotechnicy zabezpieczyli materiały wybuchowe i przetransportowali je w bezpieczne miejsce celem neutralizacji – informowała w styczniu 2023 roku śląska komenda.

Prokuratura Okręgowa w Katowicach, która nadzoruje śledztwo, podkreśla, że sprawa ma charakter rozwojowy, nie wyklucza się dalszych zatrzymań. W wyniku prowadzonych czynności zabezpieczono kilkadziesiąt kilogramów narkotyków, broń, kilkaset sztuk amunicji oraz ładunki wybuchowe. Dotychczas w sprawie wobec 19 osób wydano postanowienie o przedstawieniu zarzutów.

(sqx)

  • Numer: 42 (1247)
  • Data wydania: 15.10.24
Czytaj e-gazetę