środa, 25 grudnia 2024

imieniny: Anastazji, Piotra, Eugenii

RSS

Kącik ZUS

15.10.2024 00:00 red

Beata Kopczyńskaregionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie śląskim.

Czy z „babciowego” można skorzystać, jeśli tylko jeden z rodziców pracuje, a drugi nie?

Świadczenie aktywni rodzice w pracy będzie przysługiwać, jeżeli oboje rodzice dziecka są aktywni zawodowo i z tytułu tej aktywności podlegają ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowemu od podstawy, której łączna (czyli obojga rodziców) wysokość wyniesie nie mniej niż 100% minimalnego wynagrodzenia za pracę. W ustawie został określony minimalny próg aktywności zawodowej dla każdego z rodziców. Zgodnie z nim podstawa, od której są opłacane składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe każdego z nich, nie może być niższa niż 50% minimalnego wynagrodzenia za pracę lub 30% w przypadku osób prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą, które korzystają z preferencyjnego obniżenia składek. Natomiast w przypadku rodzica samodzielnie wychowującego dziecko nie ma wymogu, aby wykazywał on aktywność zawodową drugiego z rodziców. Rodzica samodzielnie wychowującego dziecko dotyczy wymóg aktywności zawodowej z podstawą składek emertytalnych i rentowych nie niższą niż 100% minimalnego wynagrodzenia za pracę.


W połowie stycznia żona ma wyznaczony termin porodu. Gdzie i kiedy mam złożyć wniosek o 800 plus na dziecko?

Wniosek należy złożyć elektronicznie do ZUS. Jako rodzic może Pan go złożyć poprzez swój profil na eZUS ( Platforma Usług Elektronicznych ZUS), aplikację mZUS, bankowość elektroniczna lub portal Emp@tia. Świadczenie jest wypłacane do dnia 18 urodzin dziecka. Rodzic ma trzy miesiące od urodzenia dziecka na złożenie wniosku elektronicznego o świadczenie 800 plus, by otrzymać świadczenie od dnia narodzin dziecka. Jeśli to zrobi później niż w ciągu 3 miesięcy od narodzin dziecka, wówczas świadczenie będzie przysługiwało od miesiąca złożenia wniosku. Od czerwca 2025 r. będzie nowy okres świadczeniowy, dlatego proszę pamiętać o tym, by złożyć wniosek na obecnie trwający okres świadczeniowy – ten do końca maja 2025 r. i na kolejny, ten trwający od 1 czerwca 205 r. do 31 maja 2026 r. ZUS będzie przyjmował wnioski elektroniczne na nowy okres świadczeniowy (1.06.2025 do 31.05.2026) od 1 lutego 2025 r.


Czytałam, że można zawrzeć umowę z nianią i zgłosić ją do ZUS? Jakie są z tego korzyści?

Jeżeli rodzic zawrze umowę uaktywniającą z opiekunką lub opiekunem dziecka i zgłosi tę osobę do ZUS do ubezpieczeń społecznych, to z budżetu państwa zostaną za nią sfinansowane składki na ubezpieczenia: emerytalne, rentowe, wypadkowe i zdrowotne od tej części pensji, która nie jest wyższa niż 50% minimalnego wynagrodzenia.


Jaką umowę będzie musiał przedstawić rodzic, aby otrzymać świadczenie aktywni rodzice w pracy, czyli tzw. babciowe? Na czas nieokreślony czy na czas określony? Czy wszystkie formy zatrudnienia są honorowane, np. umowy zlecenia lub działalność gospodarcza?

Ze świadczenia będą mogli skorzystać również rodzice, którzy wykonują pracę na umowie zlecenia lub prowadzą własną działalność gospodarczą. Jednak podobnie jak przy zatrudnieniu na etacie, warunkiem otrzymania świadczenia będzie zgłoszenie do ubezpieczenia emerytalnego i rentowego od podstawy, której łączna (dla obojga rodziców) wysokość będzie wynosić nie mniej niż 100% minimalnego wynagrodzenia za pracę. Nie będzie trzeba przedstawiać umów o pracę – ZUS samodzielnie zweryfikuje, czy rodzic jest zgłoszony do ubezpieczeń społecznych i jaka jest podstawa jego wynagrodzenia, od której są odprowadzane składki na ubezpieczenie emerytalne i rentowe.

  • Numer: 42 (1247)
  • Data wydania: 15.10.24
Czytaj e-gazetę