EKONOWINY: Lasy ograniczą eksport drewna poza UE
Lasy Państwowe poinformowały, że z końcem września zakończył się cykl spotkań i konsultacji zasad sprzedaży drewna na najbliższe dwa lata. Nowy pakiet zmian ma na celu ograniczenie eksportu surowca poza kraje Unii Europejskiej i wzmocnienie lokalnych przedsiębiorców, tak aby sprzedaż drewna od 2025 r. mogła odbywać się wg nowych zasad. Dyrektor Generalny Lasów Państwowych podpisał już w tym celu odpowiednie zarządzenie i decyzje.
Jak informują Lasy Państwowe, w spotkaniach brali udział przedstawiciele stowarzyszeń i organizacji reprezentujących przedsiębiorców przemysłu drzewnego, Ministerstwa Rozwoju i Technologii, Ministerstwa Klimatu i Środowiska oraz Lasów Państwowych. – Naszym nadrzędnym celem było ograniczenie eksportu nieprzetworzonego drewna szczególnie poza granice naszego kraju, poza granice Unii Europejskiej. Zaszczepiliśmy w zasadach proklimatyczną lokalność, czyli redukujemy ślad węglowy, poprzez wprowadzenie kryterium geografii zakupu. Chcemy promować lokalnych przedsiębiorców, którzy tworzą miejsca pracy i mają wpływ na polskie PKB – powiedziała Minister Klimatu i Środowiska Paulina Hennig– Kloska.
– Pamiętajmy, że branża drzewna w Polsce wypracowuje 2,56 % naszego PKB, jest to więc, zwłaszcza w dzisiejszych, niespokojnych czasach, zasób o charakterze strategicznym. Chcemy zrobić wszystko co możliwe, żeby nie był on eksportowany poza granice Unii Europejskie. W ramach nowych zasad proponujemy jawność procedur z poszanowaniem tajemnicy przedsiębiorstw – powiedział Witold Koss, Dyrektor Generalny Lasów Państwowych.
Nowe zasady mają na celu stworzenie sprawiedliwszego i dostosowanego do różnych potrzeb rynku systemu sprzedaży. Według Lasów Państwowych, wpłyną one pozytywnie na rozwój podmiotów gospodarczych zajmujących się faktycznym przerobem drewna oraz uwzględnią lokalną proklimatyczność prowadzenia ich działalności. Uważa się, że będą również miały korzystny wpływ na środowisko naturalne.
(eco)
Główne obszary zmian na 2025 i 2026 r.
• Sprzedaży dla przedsiębiorców 2 razy w roku.
• Zwiększenie udziału drewna w sprzedaży ofertowej (dla stałych odbiorców) do 75%.
• Ustalenie możliwości zakupów w sprzedaży ofertowej na 75% - proporcjonalnie do podziału puli ofertowej na główne formy sprzedaży.
• Możliwość wydłużania umów o 2 miesiące.
• Zachowanie tolerancji realizacji umów na poziomie -10%/+5%.
• Zwiększenie udziału kryteriów pozacenowych w ocenie ofert do 25%
• Promocja przerobu drewna w kryterium udziału przerabianego drewna oraz kryterium głębokości przerobu
• Obniżenie wagi kryterium ceny do 75% oraz umożliwienie uzyskania wyższych ocen przy niższym poziomie cen.
• Likwidacja puli energetycznej.
• Wsparcie proklimatycznej lokalności przez wprowadzenie kryterium geografii zakupu
• Jawność wyników postępowań z poszanowaniem tajemnicy przedsiębiorców
• Publikacja planu sprzedaży na 2025 r. przed uruchomieniem procedur
Za treści zawarte w publikacji dofinansowanej ze środków WFOŚiGW w Katowicach odpowiedzialność ponosi Redakcja
Najnowsze komentarze