środa, 25 grudnia 2024

imieniny: Anastazji, Piotra, Eugenii

RSS

Pierwszy taki zabieg w Polsce przeprowadzili neurochirurdzy ze szpitala w Jastrzębiu– Zdroju

17.09.2024 00:00 red

Zespół Oddziału Neurochirurgii Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego Nr 2 w Jastrzębiu– Zdroju przeprowadził pierwszy w Polsce zabieg z użyciem stymulatora nowej generacji.

Zabieg wszczepienia stymulatora rdzenia kręgowego wykonuje się u osób cierpiących na przewlekły ból o różnym pochodzeniu, w przypadku których – mimo prawidłowo przeprowadzonego leczenia operacyjnego oraz farmakoterapii – dolegliwości nie ustały. fot. WSS2 w Jastrzębiu– Zdroju

Specjaliści z Jastrzębia– Zdroju pomogli już wielu pacjentom w trudnej sytuacji

Oddział neurochirurgii jastrzębskiego szpitala jest jednostką wysoce specjalistyczną. Zespół neurochirurgów od lat wykonuje skomplikowane operacje takie jak leczenie urazów czaszkowo– mózgowych, operacje neuroonkologiczne, szeroki zakres operacji kręgosłupa – w tym implantacje stymulatorów rdzenia kręgowego. Pomaga również w walce z bólem.

Aby ból nie dominował w życiu pacjenta

Zabieg wszczepienia stymulatora rdzenia kręgowego wykonuje się u osób cierpiących na przewlekły ból o różnym pochodzeniu, w przypadku których – mimo prawidłowo przeprowadzonego leczenia operacyjnego oraz farmakoterapii – dolegliwości nie ustały. Takie osoby najczęściej kierowane są do tego typu zabiegów przez poradnię leczenia bólu. Działanie urządzenia polega na stymulacji rdzenia kręgowego delikatnymi impulsami hamującymi przenoszenie bólu do mózgu.

– Permanentne cierpienie rzutuje mocno na komfort życia, psychikę pacjenta, często pociąga za sobą zmiany takie jak utrata pracy. Wszczepienie stymulatora to szansa na powrót do normalnego życia dla ludzi, dla których nie ma już alternatywnego leczenia – podkreśla dr n. med. Tomasz Wysokiński, lekarz zarządzający oddziałem.

9 września zespół pod kierownictwem Pawła Chodakowskiego, specjalisty w dziedzinie neurochirurgii przeprowadził pierwszy w Polsce zabieg przeciwbólowej stymulacji rdzenia kręgowego z użyciem stymulatora najnowszej generacji.

Nie wymaga regulacji przez pacjenta

Pacjentce cierpiącej z powodu chronicznego bólu kręgosłupa i kończyn dolnych zostało wszczepione urządzenie z systemem „zamkniętej pętli”, które automatycznie wykrywa odpowiedź na stymulację. To oznacza dopasowanie natężenia impulsów stymulatora do reakcji organizmu w czasie rzeczywistym, bez konieczności ich regulowania przez pacjenta. Stymulacja próbna wykazała dużą skuteczność w redukcji bólu.

– Dziś już wiemy, że ten rodzaj terapii przyniósł znaczącą ulgę 72– letniej pacjentce, która od lat zmaga się z silnym bólem kręgosłupa i kończyn. Kobieta od wczoraj jest już w domu. Na ostateczne rezultaty zabiegu poczekamy jeszcze kilka dni – mówi doktor Paweł Chodakowski.

Rozwiązanie, które zastosowano znacząco podnosi komfort życia pacjenta bez konieczności jego czynnego udziału w terapii.

– Pacjent nie musi kontrolować intensywności stymulacji, ponieważ urządzenie robi to niejako za niego. Nie bez znaczenia są też niewielkie wymiary urządzenia. Ważne też jest, że pacjenci z wszczepionym stymulatorem najnowszej generacji mogą swobodnie korzystać z badania rezonansem magnetycznym 3T – podsumował neurochirurg.

źr. WSS2 w Jastrzębiu– Zdroju, o. sqx

  • Numer: 38 (1243)
  • Data wydania: 17.09.24
Czytaj e-gazetę